Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MPO požaduje, aby zásobníky plynu byly do 1. listopadu plné na 90 procent

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) požaduje, aby provozovatelé zásobníků plynu naplnili své kapacity do 1. listopadu na 90 procent. Vyplývá to z návrhu změny vyhlášky o stavu nouze v plynárenství a o způsobu zajištění bezpečnostního standardu dodávky plynu. Materiál je nyní v připomínkovém řízení. Naplněnost většiny zásobníků nyní podle dat organizace Gas Infrastructure Europe přesahuje 70 procent.

Změna vyhlášky doplňuje nedávno schválenou novelu energetického zákona, podle které bude stát moci obchodníkům s plynem, kteří nevyužijí rezervovanou kapacitu v zásobních v požadovaném minimálním množství pro dané období, její část odebrat. Nové podmínky mají podle MPO přispět ke zvýšení energetické bezpečnosti České republiky.

Největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v tuzemsku je společnost RWE Gas Storage. "Můžeme potvrdit, že navrhované hodnoty jsou pro RWE Gas Storage CZ splnitelné a odpovídají provozním možnostem," sdělila ČTK za společnost Simona Hladíková. Dalším provozovatelem zásobníků je firma MND Gas Storage. Na dotaz ČTK k ministerské změně vyhlášky zatím neodpověděla. Vyhláška by měla začít platit od 1. srpna.

Největší naplněnosti, a to 81 procent, dosahuje podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe sdružující evropské provozovatele plynárenských infrastruktur, společnost RWE Gas Storage. Pouze na zhruba 15 procent je plný zásobník společnosti Moravia Gas Storage (MGS), který napůl vlastní společnost MND patřící pod skupinu KKCG podnikatele Karla Komárka a ruský státní podnik Gazprom. Gazprom má pronajatých 90 procent kapacity, zásobník ale plynem neplní. KKCG nyní jedná s českou vládou o převodu výkonu akcionářských práv ve společnosti MGS na český stát.

Novela energetického zákona stanovuje, že pokud ukladatel nebude dodržovat požadovaná minimální množství plynu ve stanovených časových úsecích, ztratí do konce skladovacího roku právo využívat rezervovanou skladovací kapacitu v rozsahu, v němž určené minimální množství plynu nesplnil.

Nevyužitou kapacitu bude muset provozovatel zásobníku nabídnout prostřednictvím aukce. Pokud se mu to nepovede ani za nulovou cenu, bude mu moci MPO nařídit za zákonem daných podmínek, aby skladování umožnil za zápornou cenu, tedy že za to bude platit. V takovém případě mu stát ale bude muset nahradit vzniklou škodu. Pro obchodníky, kteří plyn tímto způsobem získají, úřad vyhláškou zároveň stanoví maximální dobu pro naplnění kapacity. Pro jednotlivé zásobníky mají platit rozdílné lhůty.

Legislativními úpravami MPO reaguje na případné omezení či dlouhodobé zastavení dodávek plynu z Ruska v důsledku války na Ukrajině. Ruská vojska do země zahájila vpád 24. února, boje nadále pokračují.

 

Témata:  Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy