V dotačním programu na kurzy češtiny pro Ukrajince ve věku 14 až 18 let je podle úřadu k dispozici 150 milionů korun. Na adaptační skupiny, které budou zaměřené na děti od tří do 15 let, může jít 1,25 miliardy korun. Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) je možné, že se v případě potřeby peníze ještě navýší. "Výchozí alokace je 1,4 miliardy Kč, ale můžeme ji navýšit podle skutečných potřeb," uvedl. Žadatelé se budou hlásit o dotace administrativně jednoduchou formou šablon, dodal.

Peníze na kurzy češtiny mohou získat veřejné vysoké školy a školská zařízení zapsaná v rejstříku, kraje a obce či městské části hlavního města Prahy. Podporu na provoz adaptačních skupin mohou obdržet navíc i příspěvkové a nestátní neziskové organizace.

Jazykové kurzy mají být podle ministerstva intenzivní, konat se mohou v jakoukoli denní dobu. Jejich cílem má být odstranění jazykové bariéry Ukrajinců do té míry, aby se v Česku mohli začlenit do kolektivu vrstevníků a být úspěšní ve škole. Adaptační skupiny mají podpořit psychické zdraví ukrajinských dětí a pomoct jim zvyknout si na české prostředí.

Vláda ke konci března schválila na začlenění ukrajinských žáků do škol do letošního srpna zvýšení rozpočtu ministerstva školství o 5,2 miliardy korun. Gazdík tehdy řekl, že peníze budou potřeba na zařazení dětí do běžných tříd, adaptační skupiny pro mateřské a základní školy a kurzy češtiny pro školáky i ukrajinské učitele.

Minulý týden bylo podle ministra v ČR registrováno 125.000 ukrajinských uprchlíků ve věku od tří do 18 let. Uprchlíci mají povinnost se do 90 dnů přihlásit k povinné školní docházce. Podle dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana více než 271 tisícům lidí na útěku z válkou zmítané Ukrajiny, přes 2800 ji obdrželo ve čtvrtek. Cizinecké policii se zatím přihlásilo 157 tisíc osob.

Sněmovna v první polovině března schválila rozpočet ministerstva školství ve výši 249,6 miliardy korun.

reklama