Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mynář přišel vypovídat, neposkytnutí pomoci Zemanovi označil za hloupost

Vratislav Mynář
Vratislav Mynář
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář dnes na policii podával 2,5 hodiny vysvětlení k okolnostem hospitalizace prezidenta Miloše Zemana. Podezření na neposkytnutí pomoci označil při svém příchodu za hloupost. Novinářům řekl, že všichni z prezidentova okolí i jeho ošetřující lékař Zemana pravidelně přesvědčovali, aby svolil s převozem do nemocnice. Zeman byl převezen z lánského zámku do Ústřední vojenské nemocnice 10. října, v pondělí se z akutního lůžka přesune na běžné.

K prostorám Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pražské ulici Na Perštýně dorazil Mynář před desátou hodinou dopolední vozem v doprovodu advokáta Marka Nespaly, který Hrad zastupuje v právních sporech. Policejní budovu pak opustil po půl jedné odpoledne. "Nemůžu nic říkat, podepsal jsem mlčenlivost," prohlásil stručně.

Spekulace o neposkytnutí pomoci prezidentovi však při svém příchodu kategoricky odmítl. Odvolal se při tom i na ředitele Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala, který je Zemanovým ošetřujícím lékařem. "To je normální hloupost, promiňte mi ten výraz. Všichni nejbližší spolupracovníci kolem pana prezidenta včetně pana profesora Zavorala i jeho rodiny se pravidelně snažili přemlouvat pana prezidenta, aby souhlasil s hospitalizací. Vždycky byl nutný souhlas pana prezidenta jako osoby svéprávné a svébytné. Bohužel podařilo se to až na tu neděli po volbách," zdůraznil Mynář před čekajícími novináři. "Do té doby jsme dělali všichni všechno pro to, aby se to podařilo," dodal.

Podle nemocniční zprávy, kterou 18. října zveřejnil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), nebyl Zeman ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Zároveň z ní vyplynulo, že o tomto stanovisku nemocnice věděl od 13. října i Mynář. Přesto 14. října dovolil návštěvu končícího předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), při níž prezident podepsal rozhodnutí, kterým svolal Sněmovnu. Pravost tohoto podpisu pak byla zpochybňována. Kancléř se ohradil proti tomu, že by podpis falšoval, a na briefingu 21. října ukázal videozáznam z podpisu dokumentu.

Dnes k tomu Mynář podotkl, že nezná jinou zemi, kde by kvůli neprofesionalitě novinářů docházelo ke zpochybňování podpisového aktu, který prezident provedl v přítomnosti třetího nejvyššího ústavního činitele. "Následně na to naskakují někteří politici, což mě také velmi mrzí. Třeba jako paní (Jana) Černochová (ODS), která se prohlásila za amatérskou grafoložku a zpochybnila rovněž ten podpis," poznamenal.

Podaná trestní oznámení jsou podle Mynáře politickou záležitostí. "Normální občané by takovou věc prostě nepodali," řekl. "Pokud vím, tak ta trestní oznámení byla asi tři. Nebyli to obyčejní občané, ale individuality typu pana (Matěje) Hollana z Žít Brno, to je stejný případ jako pan (Svatopluk) Bartík, ti se tam asi množej, tihle speciální pánové. Pak to byl nějaký zastupitel na Praze 4, podle mě ze Strany zelených, to je tak asi něco podobného," uvedl kancléř.

Bývalý radní Brna-středu Bartík o Zemanovi před prezidentskými volbami napsal, že má rakovinu. Soudy mu následně uložily, aby se prezidentovi omluvil a zaplatil mu 250.000 korun. Zmíněným zastupitelem z Prahy 4 byl Petr Kutílek (Praha 4 sobě - Zelení a NK), podle nějž si Mynář, prezidentův poradce Martin Nejedlý, mluvčí Jiří Ovčáček a případně další lidé v Zemanově okolí mohli přisvojit pravomoc úřadu, zneužít pravomoci, padělat veřejnou listinu, případně se dopustit sabotáže.

Další trestní oznámení podal lékař Martin Jan Stránský, a to s tím, že lidé v okolí prezidenta se mohli dopustit neposkytnutí pomoci nebo ublížení na zdraví z nedbalosti. Bezvládný stav prezidenta při příjezdu do nemocnice podle něj mohla způsobit buď jen absolutní neprofesionalita a nedbalost personálu sanitky, nebo jde o běžnou kondici hlavy státu.

Témata:  Vratislav Mynář Miloš Zeman

Související

Aktuálně se děje

8:57

Izraelci posvětili příměří s Hamásem. Netanjahu má ale problém

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy