Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MZd: Česko při předsednictví EU pokročilo v tématu onkologie a vzácných nemocí

Vlastimil Válek (TOP 09)
Vlastimil Válek (TOP 09)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V ČR příští rok začne pilotní projekt včasného záchytu rakoviny prostaty, ministerstvo zdravotnictví ho letos připraví. Podle ministra Vlastimila Válka (TOP 09) jde o jeden z konkrétních výsledků toho, že téma onkologie a prevence bylo jednou z priorit českého předsednictví EU ve zdravotnictví. Dalšími byla například vakcinace, vzácná onemocnění nebo podpora Ukrajiny. Řekl to na tiskové konferenci ke zhodnocení předsednictví.

Cílem Švédska, které předsednictví převzalo, je podle náměstka Jakuba Dvořáčka dostat covidové vakcíny mezi běžně objednávané. S většinou výrobců čeká brzy dohodu.

Podle ředitele Masarykova onkologického ústavu v Brně Marka Svobody je ČR v systému léčby rakoviny pro další členské státy příkladem. "Vznikly doporučené postupy pro screening rakoviny plic. ČR už tento screening v pilotním programu má, může tak jít příkladem," popsal. Podobně bude podle něj Česko v čele i ve screeningu rakoviny prostaty. Cílem EU je léčit 90 procent pacientů s rakovinou ve specializovaných centrech, Česko ho podle Svobody v některých diagnózách už dosahuje.

Zásadní změna podle náměstka Dvořáčka nastala v problematice vakcín proti covidu-19. "Situace se zásadně změnila, už nejsme v roce 2020. Evropa potřebuje mnohem flexibilnější způsob dodávek vakcín," popsal Dvořáček. Podařilo se podle něj dosáhnout většího rozložení objednaných dodávek v čase, což povede k expiracím menšího množství vakcín.

Země EU by podle něj rády nakupovaly vakcíny jako ostatní očkovací látky, na základě aktuální poptávky lékařů. "Cílem je dostat covidové vakcíny do běžného schématu. U většiny výrobců dospějeme velmi brzy k tomu, že je nebude nutné objednávat dopředu a uzavírat zvláštní smlouvy," dodal.

Co se týče vzácných onemocnění, vznikla podle vedoucího Národního koordinačního centra pro vzácná onemocnění Milana Macka doporučení pro přijetí evropského akčního plánu. Diagnostika a léčba by se měla centralizovat a více spolupracovat mezi zeměmi EU. "Výrazně se zlepší dostupnost léčby pro více než půl milionu lidí," uvedl Válek.

Další kroky podle ministra povedou ke zvýšení kvality novorozeneckého screeningu, při němž se lékaři snaží odhalit některá závažná onemocnění už krátce po narození, kdy je možné začít s jejich léčbou. "EU ho v rámci našeho předsednictví velmi silně podpořila," dodal ministr. Zavádět nebo rozšiřovat by se tak měl i dalších zemích.

Podle náměstka Dvořáčka se v posledním půl roce v EU jednalo také o vakcinaci a bezpečnosti léků. Poprvé se zapojil i Úřad pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA), který například nakoupil pro členské země vakcíny proti opičím neštovicím.

"Věřím, že tato podpora a spolupráce, se nám uplatní v té situaci, se kterou se potýká v současné době celá Evropa. Jsou to plošné výpadky některých léčivých přípravků," uvedl Dvořáček. Jednání s výrobci covidových vakcín podle ministerstva vedlo k tomu, že občané EU budou mít k dispozici vždy nejnovější typ vakcíny, který výrobci vyrobí.

Podle ministra se probírala také bezpečnost léčivých přípravků. "Shodli jsme se, že bezpečnost je priorita, ale že nesmí dojít ke zhoršení dostupnosti léků a zdravotnických prostředků jenom proto, že by se zkomplikovalo jejich schvalování," doplnil ministr.

Témata:  Ministerstvo zdravotnictví Vlastimil Válek

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 9:47

Rusko podle Německa vyrábí více zbraní a munice, než potřebuje pro invazi na Ukrajinu

Rusko podle německého ministra obrany Borise Pistoriuse vyrábí více zbraní a munice, než potřebuje pro invazi na Ukrajinu. Uvedl to v televizi ARD.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy