Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MZd má na rok 2023 miliardu na covidové vakcíny a 160 mil. na Chytrou karanténu

Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo zdravotnictví
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministerstvo zdravotnictví počítá v rozpočtu na příští rok s miliardou korun na vakcíny proti covidu-19. Na provoz Chytré karantény resort vyhradil 160 milionů, naopak šetřit budou krajské hygienické stanice, kde skončí 134 pracovních míst. Opoziční poslanci sněmovního výboru pro zdravotnictví propouštění kritizovali, podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) nejde o odborné pracovníky, ale například řidiče, právníky nebo personalisty.

V roce 2021 vydal stát na nákup vakcín 6,1 miliardy korun, letos je hradil z nespotřebovaných finančních prostředků z předchozího roku. Podle náměstkyně ministra zdravotnictví Heleny Rögnerové ministerstvo očekávalo vyšší příjmy od zdravotních pojišťoven, které státu platí za využité vakcíny proti covidu-19. Válek už dříve uvedl, že miliardu korun bude mít ministerstvo vyhrazenou na případné nové vakcíny společné na chřipku a covid-19.

Provoz Chytré karantény měl stát podle rozpočtu pro letošní rok asi 400 milionů korun. Pro příští rok je v plánu 160 milionů Kč. "Převzali jsme systémy od NAKITu a armády, musíme je mít zajištěné. Většinu dokážeme vysoutěžit za méně než dříve, ale bez prostředků to nejde," vysvětlila Rögnerová. Systémy Chytré karantény zajišťují například přenos dat mezi praktickými lékaři, laboratořemi, nemocnicemi a očkovacími centry nebo umožňují fungování rezervačních systémů k očkování.

Už letos chtělo ministerstvo zdravotnictví zrušit 134 pracovních míst na krajských hygienických stanicích, o rok to ale odsunulo. Válek řekl, že jde o první část reformy hygienických stanic a nejde o jejich odborné oslabení. Propouštět totiž mají jiné zaměstnance. "Nechápu, proč jsou mezi kraji naprosto rozdílné, třeba i o řád, počty řidičů nebo personalistů," uvedl. Do budoucna by tyto obslužné funkce, jako jsou účetní nebo právníci, měli zajišťovat pro hygienu společní zaměstnanci v centrále.

Ministerstvo pro příští rok plánuje výdaje 15,5 miliardy korun, z příjmů půjde přes 4,5 miliardy korun z fondů Evropské unie. Běžné výdaje resortu budou 8,7 miliardy Kč, z toho asi 2,6 miliardy korun půjdou na platy zaměstnanců ministerstva a příspěvkových organizací mimo zdravotnická zařízení, tedy například právě hygienických stanic, Státního zdravotního ústavu nebo Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Na investice ministerstvo plánuje 2,2 miliardy korun a 1,8 miliardy Kč chce poslat na výzkum a vývoj ve zdravotnictví. O zhruba 100 milionů víc pošle ministerstvo na postgraduální vzdělávání lékařů, tedy zhruba 600 milionů korun. Sněmovní výbor dnes 11 hlasy z 19 přítomných poslanců s návrhem rozpočtu v kapitole zdravotnictví souhlasil, čím umožnil posun rozpočtu do další fáze projednávání ve Sněmovně.

Témata:  Ministerstvo zdravotnictví COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy