reklama

Událost se stala v 06:40 na silnici 112 mezi Struhařovem a Dobříčkovem na přejezdu zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací bez závor. Podle Správy železnic vjel autobus na přejezd ve chvíli, kdy tudy projížděl vlak Českých drah. "V důsledku střetnutí osobní vlak vykolejil," uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Autobus zůstal po nehodě v kolejišti.

Podle Správy železnic byla výstražná světla v době nehody v provozu, což potvrdila i policie. "Signalizační zařízení fungovalo," řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová. Vyšetřování nehody ale zatím není uzavřeno, podle Richterové může trvat i několik měsíců. Škoda se blíží ke čtyřem milionům korun. Mluvčí Drážní inspekce Drápal uvedl, že škoda na vlaku je 2,6 milionu korun, na autobusu 800.000 a na trati 300.000 Kč.

Na místo zamířily všechny složky Integrovaného záchranného systému. Mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová uvedla, že se při nehodě zranilo deset lidí. "Jedna žena je zraněna velmi vážně, po intenzivní lékařské péči byla letecky přepravena do motolské nemocnice," dodala. Zbylých devět lidí podle ní utrpělo různá zranění lehčího charakteru.

Těžce zraněná žena je mimo ohrožení života, nebude podstupovat žádnou operaci, řekla ČTK mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková. "Pacientka je na jednotce intenzivní péče, její stav je stabilizovaný," doplnila.

Z 12 cestujících museli hasiči deset lidí zachraňovat. "Z vlaku jsme zachraňovali čtyři osoby a z autobusu šest," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Gabriel. Nejvážněji zraněná žena podle něj byla v autobusu. "Nevyužívali jsme hydraulické vyprošťovací zařízení jako u jiných dopravních nehod, protože ta vozidla nejsou tak poškozena, aby bylo nutné karosérie stříhat. Hasiči používali páteřovou desku a na ní zraněné vyprošťovali z obou vozidel," dodal Gabriel. Zdravotníkům také pomáhali s tříděním zraněných a podíleli se na jejich ošetřování a transportu. Připraveno bylo i nasazení týmu posttraumatické péče, nakonec to ale nebylo zapotřebí.

Provoz na trati i na silnici 112 byl zastaven, objížďka pro auta vedla přes Dobříčkov. Podle Richterové byla doprava na trati i na silnici obnovena před 17:00.

reklama