Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na jižní Moravě přibývá pokusů o přechod ze Slovenska přes zelenou hranici

Policie ČR, ilustrační fotografie.
Policie ČR, ilustrační fotografie.
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Na jižní Moravě přibývá pokusů o přechod ze Slovenska do Česka přes zelenou hranici. Policie se snaží na změny strategií a tras migrantů reagovat. Nasazuje speciální techniku, například vrtulníky nebo drony s termovizí, informoval dnes v tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Vala. Zveřejnil také video. Například za čtvrtka na pátek hlídky zajistily 205 lidí, doplnil.

Od znovuzavedení hraničních kontrol na státní hranici se Slovenskem bylo na jižní Moravě odhaleno 3686 migrantů a 54 převaděčů. V současné době se na hraničních přechodech a zelené hranici denně pohybuje 376 policistů, 86 vojáků a 56 celníků.

"V posledních dnech ale stále častěji evidujeme zvyšující se pokusy o překonání hranic právě na takzvané zelené hranici. V návaznosti na změny ve způsobech, kterými se k nám uprchlíci snaží nelegálně vstoupit, jsou operativně přijímána další adekvátní opatření," popsal Vala.

Vláda ve čtvrtek prodloužila kontroly na hranicích se Slovenskem do 12. prosince, tedy o 45 dní. Kontroly kvůli přílivu hlavně syrských běženců zavedlo Česko na hranicích se Slovenskem na konci září. Původně měly skončit v pátek, podle vlády však situace vyžaduje jejich prodloužení. Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec v pátek řekl, že Slovensko považuje české kontroly za porušení schengenského kodexu. Jeho český protějšek Vít Rakušan (STAN) obvinění odmítl, podle něho jsou kontroly přesně v mezích mezinárodních pravidel.

Témata:  Policie ČR migrace

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 19:01

Rakovina mízních uzlin. V čem je nemoc, kterou trpěl Jiří Bartoška, zákeřná?

Rakovina mízních uzlin, odborně nazývaná lymfom, patří mezi závažná onkologická onemocnění, která postihují lymfatický systém – klíčovou součást lidské imunity. Tato nemoc je zákeřná především tím, jak nenápadně a tiše se může rozvíjet, často bez výraznějších příznaků, a přesto zasáhnout celý organismus. A právě tato její vlastnost bývá osudná – lidé se k lékaři dostávají až ve chvíli, kdy už je nádor v pokročilém stádiu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy