reklama

Hasiči z Lysolají odpoledne věnec sundali, doplnila. Ruské velvyslanectví v Praze tuto událost na facebooku označilo za vandalskou výtržnost. Příznivci sovětského maršála si u jeho pomníku v Bubenči v sobotu připomínali 122. výročí jeho narození.

"Autohlídka městské policie v sobotu ráno zjistila, že na levé ruce sochy je ´věneček buřtů´. Strážníci uzeniny nesundali, aby sochu nepoškodili, vyrozuměli ale úřad městské části a státní policii. Odpoledne buřty ze sochy sundali lysolajští hasiči," uvedla Seifertová. K dalšímu šetření předá policie oznámení o přestupku úřadu městské části.

"Jakmile oznámení o přestupku úřad obdrží, bude přiděleno referentovi, který tento případ začne standardně prověřovat a řešit, a to s ohledem na další již rozpracované případy. Rozhodnutí tak lze čekat nejdříve v únoru," sdělil ČTK Šrámek.

Radnice Prahy 6 se od září už zhruba sedmi oznámeními o přestupcích v souvislosti s Koněvovým pomníkem zabývala. Potrestala tři lidi za poškození plachty, která zakrývala sochu. Podle dřívějšího vyjádření Šrámka dostali dva napomenutí, třetí pokutu tisíc korun. Některá oznámení úřad odložil, protože podle něj nebyl shledán důvod k zahájení řízení o přestupku, dodal Šrámek.

Koněvovu sochu vandalové opakovaně poškozují. Poté, co ji v srpnu neznámý pachatel polil červenou barvou a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) ji odmítl nechat očistit, následně kolem ní nechal instalovat lešení s plachtou, se spory začaly vést na mezinárodní úrovni.

Ruské ministerstvo zahraničí české politiky označilo za iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem. Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij přirovnal starostu Prahy 6 k nacistickému pohlavárovi. Rusko také pohrozilo odvetnými kroky.

Koněvův pomník má podle rozhodnutí zastupitelstva městské části Praha 6 z letošního září nahradit památník osvobození Prahy na konci druhé světové války. Vedení radnice přesun sochy i vytvoření nového památníku řeší s magistrátem i ministerstvem obrany. Kdy a kam bude Koněvova socha přestěhována, zatím není jasné.

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897 až 1973) se na konci druhé světové války podílel na osvobození části Polska, Slezska a Saska a také Prahy. Vedl krvavé potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby berlínské zdi. Jeho bronzová socha v nadživotní velikosti stojí v Praze 6 od května 1980.

reklama