reklama

Český protest byl reakcí na zadržení LGBT aktivistky, která v Polsku čelí obvinění kvůli tomu, že pověsila duhové vlajky na sochy ve Varšavě a poškodila vozidlo, na němž byly slogany namířené proti LGBT komunitě. Ve Varšavě to vyvolalo protesty tisíců lidí, několik desítek jich tamní policie zadržela.

Protestující v Praze vyzvali ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) a českou velvyslankyni v Polsku, aby se k situaci oficiálně vyjádřili. "Duha není zločin. Naše identita není zločin. Za tenhle fakt ale hrozí v Polsku tři roky vězení," řekla shromážděným v Praze jedna z mluvčích. Protestující si přinesli duhové vlajky a vějíře a transparenty v češtině, angličtině a polštině.

Lidé také skandovali "Free Margot" a "Nikdy nestojíš sama". Margot Małgorzatu Szutowiczovou policie zadržela a obvinila za nasprejování hesla 'stop bzdurom' (polsky 'stop hloupostem') na dodávku s homofobními nápisy. Margot je trans nebinární člověk, používá zájmena ona, uvedli iniciátoři dnešní pražské akce na facebooku.

K propuštění zadržené vyzvala již dříve komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová. "Rozhodnutí zadržet ji na dva měsíce vysílá velmi neutěšený signál o svobodě slova a právech LGBT osob v Polsku," uvedla na twitteru Mijatovičová. Polská vládnoucí národně-konzervativní strana Právo a spravedlnost vystupuje jako ochránce tradiční rodiny a konzervativních hodnot. Hnutí LGBT označuje za hrozbu pro polský národ. Podpory se jí dostává ze strany části katolické církve.

V Praze dnes končí týdenní festival o životě LGBT komunity Prague Pride. V sobotu na Vltavy vypluly dvě duhově vyzdobené lodě. Kvůli epidemii koronaviru byl v Praze, stejně jako na mnoha dalších místech zrušen obvyklý Pochod hrdosti. Loni se ho v Praze zúčastnilo asi 30.000 lidí. Letos akce měly kapacitu maximálně tisíc lidí i ve venkovních prostorách, na lodi bylo maximálně 350 lidí. Polští aktivisté se na pořadatele Prague Pride obrátili s žádostí o podporu.

Loading...
reklama