Platforma Donio vyhlásila sbírku společně se senátorem a předsedou obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Zbyňkem Linhartem (za STAN) v úterý. Lidé mohou přispívat přes webové stránky platformy. Je na nich vidět i aktuální stav sbírky a počet dárců. K nedělním 14:00 se na 6,45 milionu korun složilo 8072 lidí. Peníze ale stále přibývají.

Diecézní charita Litoměřice vyhlásila sbírku o den později, tedy ve středu. Přispívat je možné přímo na transparentní účet 310465356/0300 nebo přes www.darujme.cz. Na účtu bylo k dnešnímu dni přes 57.000 korun, přes darujme.cz poslali lidé téměř 95.000 korun. Možné je přispívat také pomocí dárcovských SMS, Hadašová ale dnes neměla informaci, kolik se touto formou podařilo vybrat.

Mnoho lidí v uplynulých dnech podpořilo také samotné hasiče. "Objevily se hloupé fámy, že hasiči zasahující v Hřensku nejsou dostatečně zásobováni stravou. Důrazně upozorňujeme, že o stravu zasahujících hasičů se skvěle stará správa národního parku. Krom toho jsme zásobeni bohatými potravinovými dary veřejnosti," uvedli ve středu krajští hasiči na facebooku. Bleskovou sbírku pro hasiče uspořádali v úterý také v České Lípě.

Les v národním parku začal hořet před týdnem v neděli a požár se rozšířil i do Saska. Podle satelitních snímků zasáhl území o rozloze 1060 hektarů. Před ohněm museli odejít obyvatelé a turisté z Vysoké Lípy, Mezné, Mezní Louky a části Hřenska. Lidé z Vysoké Lípy se dnes mohli vrátit domů, ostatní obce ale zůstávají evakuované.