Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na pomoc obyvatelům Českého Švýcarska vybrali lidé zatím přes devět milionů Kč

požár lesa u Hřenska (červenec 2022)
požár lesa u Hřenska (červenec 2022)
Foto: HZS Ústeckého kraje

Na pomoc obyvatelům Českého Švýcarska, kde devátý den bojují hasiči s rozsáhlým lesním požárem, vybrali lidé zhruba devět milionů korun. Většina z toho se sešla přes platformu Donio, kam dárci poslali 8,6 milionu. Sbírku vyhlásila platforma ve spolupráci se senátorem Zbyňkem Linhartem (za STAN) a Národním parkem České Švýcarsko. Senátor dnes ČTK řekl, že chce momentálně přispět lidem, kteří zajišťují zasahujícím hasičům občerstvení.

Ze sbírky bude podle Linharta také pokryto to, co nezaplatí stát. Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden uvedl, že zatím neví, komu bude pomoc směřována ani v jaké výši. Podle něj to bude možné říct, až bude požár uhašený. Linhart doplnil, že nějaké prostředky ze sbírky budou také pomáhat ve Hřensku, v části obce Mezná požár totiž úplně poničil tři domy a několik dalších poškodil. "Záležet bude také na pojišťovnách," řekl senátor.

Anonymní dárce dnes na platformu Donio přispěl dvěma miliony korun. Jde zřejmě o doposud nejvyšší částku, kterou někdo věnoval.

Další sbírku vyhlásila také Diecézní charita Litoměřice, lidé přispěli asi 400.000 korun. ČTK to řekla mluvčí charity Eva Hadašová. Peníze dostanou lidé, kterým požár zničil majetek.

Témata:  požár lesa u Hřenska Národní park České Švýcarsko

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.