Konference se uskuteční v rámci cyklu Evropské dialogy Václava Havla. Deváté dialogy se budou věnovat ústřednímu motivu myšlení Václava Havla – pravdě ve vztahu k demokracii.

Opoziční kandidátka na prezidentku Běloruska ve volbách roku 2020 Cichanouská vystoupí v debatě nazvané Informace a demokracie, která se uskuteční 10. května od 18:00 v Modré posluchárně Univerzity Karlovy v Celetné ulici v Praze. Překladatelka, tlumočnice, učitelka a žena opozičního blogera Sjarheje Cichanouského, uvězněného za to, že se v prezidentských volbách 2020 rozhodl kandidovat proti autoritativnímu Alexandru Lukašenkovi, bude diskutovat s novinářkou Pavlou Holcovou.

Cichanouská žije v exilu, v roce 2020 kandidovala na prezidentku místo svého manžela. Ten byl loni odsouzen k 18 letům vězení za přípravu a organizaci hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Spolu s ním k dlouholetým trestům Bělorusko odsoudilo pět dalších opozičních aktivistů a kritiků běloruského režimu. Západ verdikty odsoudil.

V prezidentských volbách podle oficiálních výsledků opět zvítězil Lukašenko. Opozice, Evropská unie a některé další země se však domnívají, že výsledky byly zfalšované a že ve skutečnosti vyhrála Cichanouská, která později uprchla do Litvy. V Bělorusku po volbách vypukly obrovské protesty, které policie brutálně potlačila a desetitisíce lidí zatkla.

Ve středu nezávislý server Meduza uvedl, že běloruský parlament přijal návrh novely zákona, který předpokládá uložení trestu smrti za pokus o spáchání teroristického činu v případě, že soud shledá určité přitěžující okolnosti. Na základě článku, který má novela rozšířit, běloruské úřady stíhají například Cichanouskou a další zástupce opozice.

Britský spisovatel a akademik zabývající se výzkumem dezinformací a fake news, člen Královské literární společnosti Peter Pomerantsev vystoupí v diskusi nazvané Pravda politiky a politika pravdy, která se uskuteční v Brně 12. května od 18:00 v Univerzitním kině Scala. Spolu s Pomerantsevem bude debatovat Marek Orko Vácha, teolog, pedagog a přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.