Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva zdravotnictví. Testy dosud absolvovalo 1816 lidí.

V Nemocnici Na Bulovce se léčí šest pacientů. Mezi nimi dvě cizinky, které jsou bez příznaků a mohly by být v domácí karanténě. Tyto dvě dívky z USA a Ekvádoru patří mezi první v Česku prokázané případy, studují v Miláně a do Prahy přicestovaly před Vídeň, Budapešť a Brno.

Další čtyři jsou Češi. "Jeden pacient je ve vážném zdravotním stavu na JIP se zavedenou plicní ventilací. Jeho stav komplikuje přidružené chronické onemocnění," uvedla nemocnice. Zřejmě jde o muže, který pracoval v Praze jako řidič taxi a u nějž hygienici nedokázali odhalit, odkud se nakazil.

Klinika infekčních chorob na Bulovce, kde jsou pražští pacienti prozatím hospitalizováni, má 168 lůžek. Další infekční oddělení mají Thomayerova nemocnice v Krči, Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích a Fakultní nemocnice v Motole.

Z nových případů, které se v Praze prokázaly do středečních 17:00, je devět dospělých a dvě děti. Jedna z osob se vrátila z Itálie, dvě z Izraele. "Šest nových, laboratorně potvrzených případů se pohybovalo v těsné blízkosti již dříve diagnostikovaných nemocných. Tří nové diagnózy souvisí s nákazou v rámci rodiny," uvedla na webu ředitelka Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová.

Plzeňský kraj má druhý potvrzený případ koronaviru. Jedná se o muže ve středním věku kolem 50 let, který přijel z Itálie a byl v karanténě. ČTK o dnes řekl ředitel Krajské hygienické stanice Michal Bartoš. Muž podle něj leží v nemocnici na infekční klinice, jeho stav je stabilizovaný.

První případ nákazy v kraji potvrdili hygienici ve středu u ženy, která se vrátila z Itálie a ihned zůstala v karanténě. Nyní je v domácím ošetřování. Nový případ s prvním podle Bartoše nesouvisí. "Je to typická cestovatelská anamnéza z Itálie, bohužel. Pán byl v karanténě, vztahovalo se na něj už to opatření. Pak měl problémy, byl indikovaný výjezd a odběr vzorků," popsal Bartoš.

Testy na koronavirus dosud v kraji podle informací Krajské hygienické stanice podstoupilo 163 lidí, od středečního rána jich do dneška přibylo 40. Karanténu hygienici nařídili 170 lidem, ukončená je už u 105 lidí.

Přibývají preventivní opatření proti šíření koronaviru. Kromě povinně uzavřených základních, středních, vyšších odborných a vysokých škol Plzeň ode dneška navíc zavřela i všechny mateřské školy, které zřizuje. Je jich kolem 40 a chodí do nich na 5000 předškoláků. Magistrát také vyzval občany, aby pokud možno co nejvíce omezili osobní kontakt s úřady magistrátu a aby maximum věcí řešili telefonicky a elektronickou cestou.

V Královéhradeckém kraji byly ráno stále tři potvrzené případy nákazy koronavirem. V domácí izolaci nařízené hygieniky zůstávalo 54 lidí, o čtyři méně než ve středu odpoledne. Od začátku února nařídili hygienici v kraji domácí karanténu celkem 143 osobám, řekla dnes ČTK mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí.

Premiér Andrej Babiš ráno na twitteru uvedl, že jsou v Královéhradeckém kraji čtyři pozitivní případy.

"Krajská hygienická stanice v Hradci Králové i nadále eviduje tři potvrzené případy nákazy koronavirem. Trváme na třech, ještě jsme to ověřovali," potvrdila ČTK v 8:45 mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí.

V domácí izolaci v Královéhradeckém kraji jsou převážně lidé, kteří se vrátili z Itálie. Části z nich již izolace skončila s pominutím inkubační doby. Počet lidí v karanténě se stále mění. Domácí karanténu nařizují také lékaři.

V kraji bylo na koronavirus podle krajské hygienické stanice testováno k ránu 46 lidí, u nichž 41 bylo negativních výsledků, tři s pozitivním výsledkem. Počet lidí, u kterých bylo provedeno vyšetření s podezřením na možnou nákazu koronavirem a čeká se na výsledek, je osm.

Prvním potvrzeným nakaženým v kraji je Američan, který trvale žije v Praze, ale v domácí karanténě je v Královéhradeckém kraji. Nedávno se vrátil z konference v Bostonu. Další dvě ženy, které jsou v domácí izolaci na Hradecku, se nedávno vrátily z Itálie. Jde o matku s dcerou, ročník narození 1973 a 2000. Všichni mají mírný průběh onemocnění.