reklama

"Trh práce pandemii přečkal mnohem lépe, než jsme zprvu očekávali. A ani s ohlášeným blížícím se tlumením podpůrných programů antiviru není důvod se obávat skokového zhoršení situace. Nezaměstnanost by se tak za celý letošní rok mohla pohybovat poblíž čtyř procent," řekl ČTK analytik Raffisenbank Vít Hradil. Ke snižování počtu nezaměstnaných bude podle něj působit otevírání ekonomiky a s tím růst zaměstnanosti především v sektoru služeb.

Na trh práce příznivě působí uvolňování omezení souvisejících s pandemií a oživení růstu české ekonomiky, doplnil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Jakkoliv měla pandemie koronaviru v loňském roce výrazně negativní dopad na výkon české ekonomiky, tak dopady na trh práce byly podle něj poměrně nevýrazné, čemuž pomohly i stabilizační vládní programy.

Problémem je nesoulad nabídky práce a poptávky po ní, který bude kvůli strukturálním změnám, k nimž v souvislosti s pandemickou situací bude docházet, i nadále přetrvávat či se dokonce prohlubovat, upozornil analytik Komerční banky Jan Vejmělek. To na jedné straně bude znamenat, že tlaky na růst nezaměstnanosti budou omezené, zrovna tak ale další rychlé snižování nezaměstnanosti k hodnotám před pandemií není příliš reálné, podotkl.

Na trhu práce budou rychle ubývat volné pracovní síly, uvedla analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Po konci lockdownu se totiž bude zvyšovat v ekonomice optimismus. Navíc trhu práce bude pomáhat rozjezd venkovních prací a také to, že stavební a průmyslové firmy dál čekají na návrat většího počtu zahraničních pracovníků. "Počítáme s tím, že zatímco v roce 2020 průměrná míra nezaměstnanosti činila 3,6 procenta, v letošním roce naroste jen lehce nad čtyři procenta," odhadla.