Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nezaměstnanost v Česku v srpnu klesla na 3,6 procenta

Zaměstnavatelé, ilustrační fotografie
Zaměstnavatelé, ilustrační fotografie
Foto: Cliqjobs.com

Nezaměstnanost v Česku po červencové stagnaci klesla v srpnu o desetinu procentního bodu na 3,6 procenta. Snížil se také počet uchazečů o práci, nabízených pracovních míst naopak dále přibylo, oznámil dnes Úřad práce ČR. Problémem českého trhu práce není počet nezaměstnaných, ale nedostatek pracovníků, uvedli analytici. Povede to podle nich k tlakům na růst mezd a zároveň to omezuje oživení ekonomky po pandemii koronaviru.

Nezaměstnanost se v srpnu vrátila na úroveň z loňského května, kdy ale lidí bez práce přibývalo kvůli omezením za první vlny epidemie koronaviru. Před rokem v srpnu byla nezaměstnanost o dvě desetiny procentního bodu vyšší.

Uchazečů o práci letos v srpnu proti červenci ubylo o 4289 na 267.889, ve srovnání s loňským srpnem bylo nezaměstnaných zhruba o 11.200 méně. Volných míst zaměstnavatelé ke konci srpna nabízeli prostřednictvím úřadů práce 363.114. Bylo to téměř o 5000 víc než v červenci, proti loňskému srpnu volných míst přibylo skoro o 22.300. Na jedno volné místo tak připadá méně než jeden uchazeč.

Očekávaný nárůst počtu nezaměstnaných se nekonal, naopak zaměstnavatelé začali nabírat nové zaměstnance, podotkl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. Připomněl, že v září na trh práce přicházejí další absolventi a také postupně končí sezonní práce. "V následujících měsících tak může nezaměstnanost stagnovat nebo mírně vzrůst, což odpovídá klasické vývojové křivce. V neposlední řadě se situace na trhu práce bude odvíjet od aktuální pandemické situace," dodal.

Trh práce ovlivňuje především poptávka zaměstnavatelů po dělnických profesích ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví, uvedl Úřad práce ČR. Nadále je velký zájem také o sezonní pracovníky v zemědělství, zahradnictví, lesnictví a rybářství. Pracovníky hledají i v živočišné a potravinářské výrobě a obchodu. Bez práce byli nejčastěji lidé s vyučením bez maturity a se základním vzděláním.

"Je evidentní, že nezaměstnanost není hlavní problém, který by trápil českou ekonomiku. Naopak nedostatek pracovních sil neumožňuje naplno využít oživení globální ekonomiky po pandemii. Vedle problémů v dodavatelských řetězcích a chybějících materiálů a dílů, je staronový problém trhu práce hlavní brzdou rychlejšího růstu," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Během podzimních měsíců by měl podle něj pokles nezaměstnanosti pokračovat a zastaví ho až obvyklé zimní sezonní faktory.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se pracovní síly v Česku nyní nedostává v některých sektorech ještě kritičtěji než před pandemií. Zotavení po pandemii tak bude pomalejší, než by být ideálně mohlo, doplnil. Analytik Raiffeisenbank Vít Hradil upozornil, že v Česku schází velká část zahraničních pracovníků, kteří se po pandemii ještě nevrátili.

Podnikatelé v průmyslu i službách přitom podle průzkumů plánují nabírat další pracovníky, poukázal hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. "Snižující se nezaměstnanost a rostoucí poptávka po zaměstnancích povedou k tlakům na zvyšování mezd v české ekonomice, což by se mělo projevovat i v průběhu roku 2022," dodal.

Nejvyšší nezaměstnanost mezi kraji byla v srpnu 5,4 procenta v Moravskoslezském, 5,3 procenta v Ústeckém a 4,7 procenta v Karlovarském kraji. "Tyto tři regiony měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob i v srpnu loňského roku, což odpovídá jejich dlouhodobé ekonomické situaci," uvedl úřad práce. Naopak nejnižší podíl lidí bez práce 2,3 procenta zůstal v Pardubickém kraji. Nejvýrazněji nezaměstnanost proti loňskému srpnu klesla v Plzeňském a Karlovarském kraji.

Témata:  nezaměstnanost práce

Související

Aktuálně se děje

9:07

Výbuch cisterny na Roudnicku: Tři zranění, příčina se vyšetřuje

Výbuch cisterny na Roudnicku v Ústeckém kraji zaměstnal ve středu večer hasiče i zdravotnické záchranáře. Exploze zranila tři lidi, příčina je předmětem probíhajícího vyšetřování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy