reklama

"Jsou to regiony, které sousedí s Německem. Musíme proto řešit pendlery, domovy pro seniory a nákazu ve zdravotnických zařízeních," uvedl k tomu náměstek. Nakupení případů mělo podle něj souvislost například se zdravotnickým zařízením v Mariánských Lázních i s jedním obchodem v Napajedlech na Zlínsku.

"Důvody jsou různé, často je to otázka jednoho nakaženého, který to roznese třeba po zdravotnickém zařízení," řekl ministr. Pendleři zpravidla nakazí svou rodinu a pak se nemoc dál šíří. "Proto stále trváme na testech," dodal ministr. Podmínky se podle něj stále vyjednávají. "Zbytek republiky je v naprosto klidné situaci," dodal Prymula.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je možné situaci sledovat na úrovni okresů, ale i nižší. Prymula uvedl, že cílenější testování bude také součástí takzvané chytré karantény, která má být spuštěna ve všech regionech od pátku 1. května. "Máme poslední den na zacvičování. Včera (ve středu) a dnes byli školení hygienici v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, a tím by měl být systém uzavřen," uvedl Prymula.

Současná kapacita testování je podle něj více než 13.000 testů za den a 98 laboratoří. "Pozitivních případů je zachyceno méně, není o testy takový zájem," řekl ministr.

Testů je v současné době zhruba 7500 až 9000 denně. Testují se podle Prymuly už nejenom lidé s příznaky, ale také kontakty nakažených nebo různí lidé v riziku nákazy. V současné době se testování zaměřuje také testování protilátek, jak dlouho přetrvávají u uzdravených a prevenci, aby nákaza nebyla zavlečena například do nemocnic nebo pobytových zařízení sociálních služeb.

Kraje kritizovaly, že náklady na testování pracovníků v sociálních službách byly přenesené na ně. "My je zatím vybavujeme rychlotesty zdarma, jiná otázka je praktického provedení," uvedl Prymula. Úhrady za tuto zdravotnickou péči se podle něj s pojišťovnami řeší.

Například v Karlovarském kraji už hygienici lokální ohniska vyšetřují. "Dnes bylo otestováno celkem 27 osob, personál i klienti lůžek následné péče dlouhodobé lůžkové péče nemocnice Mariánské Lázně," sdělila ČTK mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovy Vary Michaela Zajíčková. Kapacity testovacích míst, testovacích sad i kapacity laboratoří jsou podle ní v tuto chvíli dostačující.

"Nejvýraznější efekt, pokud jde o zabránění šíření onemocnění, má dodržování režimových opatření, to je správné používání ochranných pomůcek, minimalizace kontaktů a podobně. Testováním dojde k včasnému zachycení pozitivních případů, jejich rychlejší izolaci a zajištění kontaktů," doplnila Zajíčková.

reklama