Podle mluvčího správy parku Tomáše Salova by pomohlo, kdyby se obce jako zřizovatelé dobrovolných hasičů hlásily s nabídkami samy. Správa potřebuje nasmlouvat nejméně 15 jednotek, po předání celého požářiště jich bude v jednu chvíli potřeba pět až sedm denně, muži se však musí střídat.

"Obvoláváme různé zřizovatele a ptáme se jich na jejich možnosti. Většinou je to i ve vzdálenějších částech Česka, protože ti lokální hasiči jsou tím hasebním zásahem často velmi vyčerpaní," uvedl Salov.

Hasiči správě parku v pondělí předali první ze čtyř oblastí, kde práce ukončili. Plochu o 430 hektarech hlídají dvě dobrovolné jednotky, tedy osm hasičů. Oblast nedaleko obce Růžová má od pondělí na starost jedna jednotka z Křešic v Děčíně. Dnes ráno ji měl vystřídat další tým hasičů. Nečekaně se tak nestalo a dorazit má až večer dobrovolná jednotka ze Středočeského kraje.

Každá jednotka, která dohlíží na uhašená místa, má k dispozici svou cisternu, která pojme 4000 litrů vody. Správa parku požářiště dvakrát denně monitoruje dronem s termovizí, přístroj zatím ohnisko neobjevil. Samotní hasiči pak každé dvě hodiny chodí oblast kontrolovat s termokamerou.

"Oblast procházíme ve dvoučlenných pravidelných hlídkách a zjišťujeme, jestli se to náhodou nerozhořelo," řekl dnes novinářům velitel družstva hasičů Křešice Petr Tobiáš. Dobrovolníci mají provizorní stanoviště asi 200 metrů od místa, kde se požár zastavil. U cisterny mají lehátka, aby si mohli odpočinout a přes noc se i vyspat. Podle velitele se v noci na hlídku vypraví vždy jeden člen jednotky a ten po návratu vzbudí dalšího muže, aby hlídku převzal.

Kromě cisterny jsou v oblasti rozmístěné i sudy, každý pojme 200 litrů vody. Hasiči je mají k dispozici pro případ, že by se někde objevilo ohnisko. Ze sudu mohou nabrat vodu do speciálního vaku, který nosí na zádech a oheň tak mohou okamžitě začít likvidovat.

Jednotka z Křešic přijela na místo v pondělí ráno, dnes ráno ji měli vystřídat další hasiči. Podle velitele jsou místní hasiči vyčerpaní, někteří jsou navíc stále zapojeni do zásahu. "Kvůli tomu, že nebyli v práci 14 dní, tak není úplně na místě říct zaměstnavateli, že si berou dovolenou kvůli brigádě, protože tohle je v podstatě placená brigáda," uvedl Tobiáš. Jeho slova potvrdil dobrovolný hasič Tomáš Belica. Řekl, že má štěstí, protože je zaměstnaný u svého otce i tak jde podle něj o komplikaci, protože počítal s tím, že bude mít dnes volno. "Každopádně už nás chtějí zase na zítra (středu), to už nebude tak jednoduché zkombinovat," dodal.

V Českém Švýcarsku vypukl ničivý lesní požár 24. července. Na místo se sjeli hasiči ze všech krajů ČR. Požár zasáhl plochu o velikosti 1060 hektarů, teď zbývá záchranářům uhasit méně než desetinu plochy. Dnes ráno hasiči předali správě národního parku další uhašené území, jde o část jejich třetího sektoru, který se nachází severozápadně od Vysoké Lípy.