Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obavy z války má třetina lidí, covidu se bojí už jen procento Čechů

Lidé
Lidé
Foto: Pixmac

Obavy z nějaké hrozby pociťovalo na konci loňského roku 60 procent Čechů. Nejčastěji se báli války, odpověděla tak téměř třetina lidí. Následují zdražování a zhoršení životní úrovně. Naopak covidu-19 se už obávalo pouhé jedno procento dotázaných. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

V porovnání s posledním průzkumem z června 2021 se podíl lidí pociťujících nějaké obavy statisticky významně nezměnil. "Míra obav tak zůstává o něco nižší, než byla v období let 2002 až 2008 a v roce 2015, ale je vyšší, než míra obav v letech 2018 a 2019," uvedli statistici. Častěji mají obavy ženy, starší lidé, příznivci levice a ti, kteří hodnotí životní úroveň své domácnosti jako špatnou.

Od června 2021 výrazně vzrostla obava z války, a to o 21 procentních bodů na 32 procent. Ruská invaze na Ukrajinu začala loni v únoru. Obavy ze zdražování se zvýšily o 14 procentních bodů na 19 procent, obavy z poklesu životní úrovně pak o čtyři procentní body na 15 procent. Následují odpovědi jako nemoc, ekonomický vývoj ČR, budoucnost a situace ve světě, zhoršování životního prostředí či uprchlíci.

Naopak výrazně se snížily obavy z epidemie covidu-19. Před rokem a půl se nákazy bálo 31 procent Čechů a v žebříčku tak byla na první místě. Nyní už tyto obavy vyjádřilo jen jedno procento lidí.

V České republice se nyní cítí bezpečně 80 procent občanů, od posledního průzkumu je to pokles o pět procentních bodů. V místě svého bydliště pociťuje bezpečí 91 procent lidí. "V porovnání s minulým výzkumem z června 2021 se v této oblasti situace nijak nezměnila a rozložení názorů veřejnosti na tuto otázku je tak od roku 2015 v podstatě stabilní," uvedli statistici.

S činností policie v Česku je spokojených 76 procent obyvatel, s policií v místě bydliště je spokojeno 80 procent obyvatel. Podrobnější analýza ukázala, že v tomto případě se v názorech příliš neliší jednotlivé skupiny obyvatel, roli nehraje věk ani vzdělání. "Spokojenost s činností policie ale mírně roste s klesající velikostí obce, když vyšší spokojenost s činností policie v ČR i v místě bydliště byla zejména v nejmenších obcích do 2000 obyvatel," dodalo CVVM.

Průzkum se uskutečnil od 11. listopadu 2022 do 9. ledna 2023. Zúčastnilo se ho 901 lidí.

Témata:  Češi lidé válka na Ukrajině COVID-19 koronavirus

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy