reklama

Výjimku budou mít děti do 12 let, protože pro ně zatím není dostupné očkování. Testy budou i nadále hrazeny také lidem, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat, a těm, kteří už s očkováním začali, ale nemají ho dokončené. K prokázání bezinfekčnosti se totiž používá až doba po uplynutí dvou týdnů po druhé dávce nebo po první dávce v případě jednodávkové vakcíny.

Zrušení hrazení preventivních testů ministr už dříve avizoval. Lidé se podle něj mají nechat očkovat. Očkování je jedinou účinnou prevencí covidu-19. "Pokud nedosáhneme kolektivní imunity, ani testování nám dlouhodobě nepomůže," řekl dnes Vojtěch. Testování není prevencí, pomáhá až s odhalováním nakažených, uvedl.

Testy indikované lékařem či hygienickou stanicí budou i nadále hrazeny ze zdravotního pojištění.

Proti rozhodnutí zrušit hrazení preventivních testů se už v minulých dnech vyslovili zástupci kultury, cestovního ruchu či provozovatelé bazénů. Podle zástupců divadel to poškodí kulturní aktivity. Lidé, kteří si platí vstupenky, nebudou podle nich v žádném případě ochotní hradit si ještě testy. Podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) utrpí turismus i návazné služby. Asociace bazénů a saun ČR odhaduje, že bez možnosti podstoupit preventivní test na koronavirus na náklady zdravotní pojišťovny klesne zájem o služby o 40 až 60 procent.

Podle Vojtěcha se zatím nic nemění na tom, při kterých příležitostech se prokazování bezinfekčnosti po lidech požaduje. Kromě očkování a testu mohou bezinfekčnost doložit také dokladem o prodělání nemoci v posledních 180 dnech. Připomněl, že při cestování ale požadavky na doložení bezinfekčnosti stanovuje stát, do kterého lidé cestují.