Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Okamura nepřímo ohlásil snahu zmařit projednání změn ve výběru radních ČT a ČRo

Tomio Okamura
Tomio Okamura
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Předseda SPD Tomio Okamura dnes ve Sněmovně nepřímo ohlásil snahu tohoto hnutí zmařit projednání vládní novely o změně výběru radních České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Koaliční kabinet Petra Fialy chce podle lídra SPD "politicky úplně ovládnout Českou televizi". Okamura tak vysvětlil svůj postup, kdy nyní navrhuje přednostní projednání jiných bodů schůze.

"Budeme dělat všechno proto, abyste nemohli politicky ovládnout Českou televizi, aby se z ní nestala totalitní televize," prohlásil Okamura. Obdobně se o vládní novele zákonů o ČT a ČRo vyjadřovali už dříve také zástupci opozičního hnutí ANO. Naopak ministr kultury Martin Baxa (ODS) tvrdí, že cílem novely je posílení nezávislosti a odolnosti České televize a Českého rozhlasu.

V bloku návrhů změn programu nynější schůze přišel Okamura k řečništi jako první. Už více než hodinu zdůvodňuje, proč by podle něho měla Sněmovna přednostně projednat návrh SPD na zavedení obecného referenda. Okamura patří mezi řečníky s přednostním právem a jeho vystoupení tak není časově omezeno. Poslanci bez tohoto práva mohou zdůvodňovat návrh změn již schváleného programu nejvýše pět minut.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) oznámila, že přihlášek do bloku změn programu schůze se sešly desítky. Stejně postupovalo opoziční ANO už v úterý, když chtělo oddálit projednání vládního návrhu na úplné zrušení elektronické evidence tržeb ke konci roku.

Sporná vládní novela předpokládá zejména zapojení Senátu do výběru radních veřejnoprávní televize a rozhlasu. Nyní volí radní obou médií jen poslanci. Zpřísní se také vymezení organizací, které mohou předkládat návrhy kandidátů.

Senátoři by měli podle předlohy volit vždy třetinu radních ČT a ČRo. V případě televizní rady by horní komora obsazovala šest míst, přičemž celkový počet členů by vzrostl z nynějších 15 na 18. Do Rady Českého rozhlasu by Senát vybíral tři členy, zůstala by devítičlenná. Kandidáty by mohly navrhovat výhradně organizace s nejméně desetiletou historií, tedy nikoli například nově založené.

Témata:  Tomio Okamura Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Česká televize Český rozhlas

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy