Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ombudsman řešil problém otevřené rakve zemřelého s covidem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček v poslední době řeší i podněty související s covidem-19 a pohřebnictvím. Řešil například i otázku otevřené rakve zemřelého s covidem. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

Na ombudsmana se nedávno obrátila žena, jejíž dědeček zemřel ve zdravotnickém zařízení a byl na covid-19 pozitivní. Vnučka nesouhlasila s tím, že při obřadu nelze vystavit otevřenou rakev. Nechtěla se smířit s tím, že by dědečka pohřbili, aniž by ho ještě jednou mohla spatřit.

Podle Křečka je to především problém etický. Podle něj v dané situaci skutečně není možné zemřelého vystavit v otevřené rakvi tak, jak je běžně zvykem, aby se nemohl virus přenést například dotekem. Pozůstalí by ale podle něj měli mít možnost se na zemřelého naposledy podívat a rozloučit se s ním. Křeček k tomu uvedl, že to by mohly umožnit pohřební služby, například zpřístupněním místnosti pro úpravu zemřelého pro pozůstalé.

V jiném případě se na ombudsmana obrátila žena, jejíž matka zemřela v léčebně pro dlouhodobě nemocné. Zpráva o matčině úmrtí ji podle podnětu zaskočila, navíc to bylo v době nouzového stavu kvůli pandemii covid-19. Žena tak nebyla schopna zorganizovat pohřeb v zákonné lhůtě, proto souhlasila s vypravením takzvaného sociálního pohřbu. Později si podle podnětu uvědomila svou chybu a chtěla, aby byly ostatky uloženy do rodinného hrobu. Požádala proto pohřební službu o vydání urny s tím, že náklady pohřbu uhradí. Pohřební služba to však s odvoláním na zákon o pohřebnictví odmítla.

Podle zákona o pohřebnictví je povinna zajistit pohřbení obec, na jejímž území dotyčný zemřel, pokud do 96 hodin od oznámení úmrtí nikdo pohřeb nesjedná. Ombudsman však upozorňuje, že vedle zákona o pohřebnictví je třeba zohlednit i občanský zákoník. "Stanoví, že nejsou-li ostatky uloženy na veřejném pohřebišti, má na jejich vydání právo osoba, kterou zemřelý před smrtí určil, jinak postupně manžel, dítě, rodič nebo dědic. Z toho lze dovodit, že jestliže se v době mezi provedením kremace a uložením urny na veřejném pohřebišti, kdy ostatky ještě nejsou uloženy, objeví některá z těchto osob a požádá o vydání urny, měla by ji obec vydat," uvedl Křeček.

V Česku jen za středu přibylo 12.977 potvrzených případů koronaviru. Je to dosud nejvíce ve volném dni, kdy se obvykle méně testuje. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví. V ČR je nyní 174.965 lidí s prokázanou nemocí covid-19. Většina z nich má mírný průběh, počet hospitalizovaných i obětí ale v posledních dnech stále strmě roste. Od začátku pandemie zemřelo 2675 nakažených.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Stanislav Křeček pohřebnictví život Brno

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy