reklama

"Toto preventivní opatření je nezbytné, abychom se vyhnuli nekontrolovanému šíření koronaviru v České republice. Za chvíli budeme informovat hejtmany i primátora Prahy," uvedl Babiš. Zaměstnavatelé by se podle předsedy vlády měli k situaci postavit čelem a uznat zaměstnancům překážku v práci, dát jim plnou mzdu a umožnit jim pracovat z domu, pokud je to možné.

"Samozřejmě budeme řešit ekonomické dopady, ale teď je maximální priorita zdraví našich občanů a zamezení šíření koronaviru," uvedl.

Stát dosud doporučoval českým občanům necestovat do čtyř italských regionů, dokud se nevyřeší tamní situace s rozšířením koronaviru. Jde o regiony Lombardie, Veneto (Benátsko), Emilia Romagna a Piemont. Podle čtvrtečních údajů se v Itálii prokázala nákaza u 3858 lidí, zemřelo 148 lidí.

V informaci aktualizované dnes v 8:45 ministerstvo zahraničí doporučuje občanům necestovat pouze do regionů na severu Itálie do doby vyřešení sanitární situace. Uvádí také, že vzhledem k aktuální epidemiologické situaci ministerstvo zdravotnictví prosí všechny lidi, kteří se ze zasažených čtyř oblastí vracejí, aby po příjezdu zůstali doma a telefonicky kontaktovali svého lékaře nebo hygienickou stanici ve svém kraji a poradili se.

Od čtvrtka platí kvůli koronaviru zákaz ministerstva zdravotnictví pro přímé lety do severní Itálie a Jižní Koreje. Letecké společnosti ČSA, Ryanair a easyJet proto zrušily pro příštích 14 dní zhruba 70 letů mezi ČR a pěti severoitalskými městy. Už dříve vláda zastavila na dobu neurčitou přímé lety do Číny.

U téměř všech zatím prokázaných českých případů hygienici mluví o přenosu z Itálie, kam Češi jezdí často lyžovat. Zatímco pražským dětem a žákům části okresů už jarní prázdniny skončily, měli by se o víkendu vracet z prázdnin lidé z okresů Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice a Nový Jičín.

Poslední prázdninový turnus začíná v pondělí a platí pro okresy Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod a Bruntál.

Hygienici ze Zlínského kraje považují za rizikovou celou Itálii

Krajská hygienická stanice Zlínského kraje (KHS ZK) považuje celou Itálii za rizikovou oblast s výskytem onemocnění COVID-19, které způsobuje nový typ koronaviru. Vyzvala všechny lidi, kteří se z Itálie vracejí, včetně těch bez zdravotních obtíží, aby se obrátili na telefonní linky KHS ZK, případně vyplnili dotazník na webových stránkách stanice. ČTK to dnes řekla vedoucí protiepidemického oddělení KHS ZK Vlasta Fojtíková. Ve Zlínském kraji jsou tento týden jarní prázdniny.

"Krajská hygienická stanice Zlínského kraje považuje nyní za rizikovou už celou Itálii. Je zemí s lokálním přenosem onemocnění COVID-19," uvedla na dotaz ČTK Fojtíková.

Hygienici ve Zlínském kraji proto vyzvali všechny lidi po návratu z Itálie, aby se na ně obrátili. "Hodně lidí se teď bude vracet z jarních prázdnin, máme pro ně připravené dvě telefonické linky. Nemusejí se však dovolat. Ti, co nemají potíže, proto mohou vyplnit dotazník na našich webových stránkách," uvedla Fojtíková.

Už ve čtvrtek KHS ZK vyzvala školy v regionu, aby do kolektivů nepřijímaly žáky a studenty přijíždějící z regionů, kde se nemoc COVID-19 vyskytuje a po návratu z rizikových oblastí je ponechaly v režimu domácí výuky. Obdobně je podle hygieniků zapotřebí přistupovat k lyžařským výcvikům, ozdravným pobytům a podobně. Doporučení se vztahuje i na pedagogy nebo vychovatele.

Zlínské hejtmanství ve čtvrtek rozeslalo vyjádření krajské hygienické stanice všem ředitelům škol ve Zlínském kraji. "Snažíme se, aby nevznikala panika. Je potřeba, aby se se stanoviskem krajské hygieny seznámili učitelé i rodiče. Protože krajská hygiena nedefinuje, které jsou rizikové oblasti, je zapotřebí se podívat na stránky ministerstva zahraničí nebo ministerstva zdravotnictví, kde jsou jasně definovány a podle toho by měli rodiče konat. Samozřejmě je nutná prevence, selský rozum a hlavně zachovat klid," řekl dnes ČTK krajský radní pro školství Petr Gazdík (STAN).

reklama