reklama

Socha Koněva vyvolává kontroverze dlouhodobě. V minulosti se dokonce objevila iniciativa žádající její odstranění. Pomník se opakovaně stal terčem vandalů, například loni v květnu jej někdo polil růžovou barvou.

Teď na ni někdo pro změnu nastříkal nápis „Ne krvavému maršálovi, nezapomeneme" a letopočty včetně roku 1968. Starosta Prahy 6 nejprve uvedl, že do 24 hodin bude socha čistá, ale že by uvítal, aby si ji ruská ambasáda umístila na zahradu. Později ale na facebooku dodal, že sochu čistit zatím nenechá.

„Já tak říkám, že budeme znovu jednat s Rusy a znovu jim nabídneme, že si mohou sochu dát třeba k nim na ambasádu. A dodávám, že dokud nezačnou jednat konstruktivně a z jejich strany uslyším jen normalizační fráze o přepisování dějin, zůstane socha pomalovaná. Nakonec, rudý je rusky krásný...," napsal s tím, že radnice za poslední roky za opravu sochy utratila statisíce.

Poničení sochy sovětského generála ostře kritizoval mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Nelíbí se mu ani, jak k problému Praha 6 přistupuje. „‪Oni snahou odstranit Koněva vlastně vychvalují protektorát. Sekyrárnu, kobyliskou střelnici.‬ Nechutné zrůdy. Ano, nechutné zrůdy,“ rozčiloval se na facebooku.

Citoval také další vyjádření Koláře, který uvedl: „Byť jde samozřejmě o vandalství, mám pro lidi, kterým socha vadí, jisté pochopení, neboť to, co se děje jen o pár kilometrů dál, na Hradě, logicky vyvolává i tyto rozporuplné reakce.“ Podle mluvčího Hradu se takto „vyjadřuje lidská zrůda“.

Poukázal také na to, že desku odhalil druhý československý prezident. „Pamětní desku odhalenou prezidentem republiky dr. Edvardem Benešem odmítá navrátit novodobý totalitář. Jiná kreatura se raduje z poškození pomníku osvoboditele vlasti.‬ Nacisté zvítězili. V těchto ohavných lidských zrůdách,“ píše mluvčí v dalším svém statusu.

„Doufám, že Policie ČR a státní zastupitelství začnou konat ve věci předsudečné nenávisti vyjadřované faktickými schvalovateli holocaustu a genocidy českého národa na úrovni hl. m. Prahy a městské části Praha 6,“ dodal vytočený Jiří Ovčáček.

reklama