Primátorem se má stát současný náměstek primátora Jan Nadrchal. Ve funkci vystřídá po dvou volebních obdobích Martina Charváta, který už jako lídr nekandidoval a neúspěšně usiloval o funkci senátora. V gesci bude mít strategii a rozvoj města, veřejné zakázky a projekty.

Dva ze čtyř náměstků primátora připadnou hnutí ANO, které ve volbách získalo 12 hlasů v 39členném zastupitelstvu. Náměstkem primátora bude Jan Hrabal (ANO), současný zastupitel. Zastřešovat bude dopravu, investice a městský majetek. Náměstkyní primátora za hnutí ANO se ještě stane Jiřina Klčová, krajská manažerka hnutí. Na starosti bude mít kulturu, dotační politiku, životní prostředí a správu kapitálových podílů městských firem.

Jeden náměstek připadne novému uskupení Žijeme Pardubice, jeho součástí jsou sociální demokraté a zástupci místních sdružení. ČSSD minulé volby ztratila hodně voličů. V zastupitelstvu má sdružení čtyři mandáty. Lídrem byl Jakub Rychtecký (ČSSD), který byl dvě volební období náměstkem primátora a ve funkci zůstane. Na starosti bude mít ekonomiku, rozpočet, školství, sport, sociální politiku a zdravotnictví.

Společně pro Pardubice je spojením čtyř pardubických sdružení, která v zastupitelstvu již zastoupení měla. Pro nadcházející volební období bude mít čtyři zastupitele. Lídr René Živný byl krajským politikem nebo sportovním trenérem. Prvně bude náměstkem primátora, v gesci má cestovní ruch, územní plánování, urbanismus a architekturu, energetiku a informační technologie.

V opozici bude koalice Spolu, která skončila ve volbách druhá a obdržela devět mandátů. V jednáních o koaliční spolupráci s trojblokem neuspěla. Spolu si představovalo, že bude mít větší vliv na chod města. Do městského zastupitelstva se ještě dostali Piráti, kteří mají čtyři mandáty, dále pak Naše Pardubice a SPD, mají po třech zastupitelských křeslech.

reklama