Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel: Česko poskytlo Ukrajině dva systémy protiletadlové obrany

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Prezident Petr Pavel ve vysílání Českého rozhlasu řekl, že návrh úsporného balíčku obsahuje asi 55 opatření a chce ho probrat s poradci, zástupci zaměstnavatelů i zaměstnanců nebo guvernérem České národní banky. Pro Radiožurnál také uvedl, že Česko darovalo Ukrajině dva systémy protiletadlové obrany KUB a armáda by jí měla poskytnout i české letouny L-159.

Pavel řekl že vojáci Ukrajiny v nejbližší době převezmou dva systémy protiletadlové obrany KUB, které jim Česko darovalo i s raketami. Ukrajinci je podle něj znají a můžou je začít ihned používat. Dodal, že by česká armáda měla zvážit i darování svých letounů.

"Je namístě zamyslet se i nad tím, jestli bychom nemohli Ukrajině poskytnout naše letouny L-159 s jistým výhledem a perspektivou na přezbrojení, protože i ty by jako letouny přímé bojové podpory právě v protiofenzivě mohly Ukrajině významně pomoci," řekl.

Dodal, že západní státy se zatím do poskytnutí moderních stíhacích letounů nehrnuly, i proto, obsahují nejrůznější utajované systémy a alianční státy nechtějí, aby se dostaly do rukou Ruska. "Jednání ale probíhají, nechme se překvapit, jestli nakonec Ukrajina nějaké F-16, možná s demontovanou částí těchto vybavení, dostane," dodal.

Pavel se také vyjádřil ke konsolidačnímu balíčku, který má podle něj asi 55 opatření, celý jej ale zatím nečetl. Ocenil, že je koncipován směrem k větší rozpočtové odpovědnosti při zachování možnosti růstu ekonomiky, chce o něm ale jednat se svými poradci, zástupci zaměstnavatelů i zaměstnanců a guvernérem České národní banky.

S Alešem Michlem by chtěl řešit, jak návrh napomůže ke snižování inflace. Na základě těchto rozhovorů se pak rozhodne, zva bude nebo nebude připraven balíček podepsat. Zdůraznil ale, že má doje, že se balíček snaží být dostatečně provázaný a měl by respektovat priority, o kterých vláda hovoří.

Témata:  Petr Pavel Ukrajina státní rozpočet

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 12:40

Hudebník a politik Petr Hannig je ve vážném stavu. Po mrtvici je odkázán na přístroje

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy