Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel chce jasný postoj ohledně ukrajinského členství v NATO

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

NATO by mělo zaujmout na červencovém summitu v litevském Vilniusu jasný postoj k možnému poválečnému vstupu Ukrajiny do aliance, prohlásil český prezident Petr Pavel, který v minulosti působil na postu předsedy vojenského výboru NATO. Členství Ukrajiny v alianci i Evropské unii vnímá jako jedinou možnou záruku stability regionu.

Pavel v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa sdělil, že by uvítal jasné vyjádření o budoucím členství Ukrajiny v NATO. "Je jasné, že přístupový proces nemůže začít, když je země stále ve válce," konstatoval.

Někdejší předseda vojenského výboru aliance věří, že lídři členských zemí pochopí, že Ukrajina v NATO i EU je jedinou zárukou stability v regionu. Kyjev by podle něj posílil obě organizace a pomohl udržet Rusko na uzdě.

Pavel považuje případné členství Ruskem napadené země za přínosné pro alianci, protože ukrajinská armáda by aktuálně byla tou nejzkušenější ze všech. K jejímu současnému počínání řekl český prezident, že protiofenziva podle jeho názoru ještě nezačala v plném rozsahu. Probíhající operace označil za přípravné.

Očekávaný summit NATO v litevském Vilniusu se uskuteční ve dnech 11. a 12. července. K jeho hlavním tématům bude kromě potenciálního členství Ukrajiny v alianci patřit i pokračování vojenské podpory Kyjeva v rámci konfliktu se sousedním Ruskem.

Témata:  Petr Pavel Ukrajina NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 15:39

Maďarsko zablokovalo finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví tranzit ropy

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví tranzit ruské ropy přes ropovod Družba. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó to uvedl v rozhovoru pro komerční televizi ATV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy