Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel předal Clintonovi na Pražském hradě státní vyznamenání

Bill Clinton.
Bill Clinton.
Foto: Pixabay

Český prezident Petr Pavel v úterý u příležitosti 25. výročí vstupu České republiky do NATO vyznamenal bývalého amerického prezidenta Billa Clintona. Na Pražském hradě mu předal Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie.

"Je mi velkou ctí, že Vám dnes mohu předat vysoké státní vyznamenání České republiky u příležitosti dvacátého pátého výročí vstupu České republiky do NATO," uvedl prezident Pavel.

Clintona označil za osobnost, která se zapsala do novodobých dějin České republiky. "Jsem přesvědčen o tom, že vstup České republiky a našich sousedů do NATO v roce 1999 a celé období, které následovalo, bylo rozhodně úspěchem a pokračuje být úspěchem a bylo také příležitostí, kterou jsme beze zbytku společně využili," konstatoval.

Podle Pavla se přitom nejednalo o jednoduchou volbu, protože rozšíření NATO nebylo vnímána jako jediná cesta. Hlava státu připomněla, že v Česku, Evropě i Spojených státech se o tom vedla zásadní debata. Konečné rozhodnutí pak vyžadovalo obrovské odhodlání všech zúčastněných.

"Vy jste tyto vlastnosti měl a spolu s Vámi náš tehdejší prezident Václav Havel a také tehdy ministryně zahraničí, naše rodačka Madeleine Albrightová. Bez jejich pomoci a bez pomoci mnoha dalších lidí, kteří se na tom procesu podíleli, by k tomu vůbec nedošlo," poznamenal český prezident.

Pavel připomněl, že Clinton před dvěma lety na pohřbu Albrightové trefně vyjádřil obavu z toho, že by Rusko mohlo sklouznout k nacionalismu a naplňování imperiálních ambicí.

"Dnes vidíme, a musím říct bohužel, jak blízko jste byl pravdě. Opět cítíme, jak důležité bylo rozhodnutí rozšířit NATO a dále upevňovat spolupráci mezi jeho členskými státy. Všichni znovu cítíme, jak důležitá je také transatlantická vazba a vedoucí role Spojených států v rodině demokratických zemí. Toto vedení, odvahu a vizi potřebujeme stejně jako v minulosti a já bych Vaše ocenění chtěl také vidět jako příležitost k tomu zdůraznit, že očekáváme, že i Vaši nástupci budou vidět důležitost NATO a transatlantické vazby," dodal Pavel.

Dnes sedmasedmdesátiletý Clinton se jako zástupce Demokratické strany stal prezidentem v roce 1993. V úřadu setrval osm let. Během jeho druhého mandátu došlo k již zmíněnému rozšíření NATO. Česká republika vstoupila do aliance v březnu 1999 společně s Polskem a Maďarskem. V roce 2004 je pak následovaly Bulharsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.

Témata:  Bill Clinton Petr Pavel

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy