Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel ujistil Zelenského, že česká pomoc Ukrajině bude pokračovat

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek osobně ujistil ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského o pokračování české pomoci Ukrajině. Oba politici se sešli na bilaterálním jednání v rámci summitu Iniciativy Trojmoří v litevském Vilniusu. 

Pavel připomněl, že nevinní ukrajinští občané umírají kvůli ruské agresi už třetím rokem. "Ujistil jsem prezidenta Zelenského, že Česko bude i nadále podporovat Ukrajinu všemi možnými prostředky. Tedy nejen dodávkami munice ve spolupráci se zahraničními partnery, ale i plánováním poválečné obnovy a podporou země na cestě do EU a NATO," uvedl prezident na sociální síti X.

Podle Zelenského se diskutovalo o momentální situaci na bojišti či pokračujících ruských útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. "Diskutovali jsme o podpoře obrany Ukrajiny, spolupráci obranném průmyslu, vstupu Ukrajiny do EU a NATO a podpisu bilaterální bezpečnostní dohody," sdělil ukrajinský prezident a poděkoval za českou podporu. 

Cílem čtvrtečního summitu bylo posílení odolnosti a konkurenceschopnosti regionu skrze prohloubení spolupráce v sektorech energetiky, dopravy nebo digitální ekonomiky. Konkrétním projektem má být například propojení dopravní infrastruktury pomocí vysokorychlostních tratí, které by mohly v budoucnu spojit Českou republiku a Polsko s pobaltskými státy.  

"Hlavním cílem tohoto summitu zemí Trojmoří bylo na jedné straně vyjádřit pokračující podporu Ukrajině, a to naprosto konkrétními přísliby, dohodami a zároveň také konkrétními projekty. A tím druhým bylo zdůraznit spolupráci mezi členskými zeměmi a partnerskými zeměmi v těch tří klíčových oblastech, to je především energetika, dopravní infrastruktura a digitální technologie," uvedl prezident Pavel.

Představitelé států také potvrdili jednoznačnou podporu Ukrajině a připravenost podílet se na její rekonstrukci. Pavel patřil mezi hlavní řečníky plenárního zasedání. 

Témata:  Petr Pavel Volodymyr Zelenskyj válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.