Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel vyjádřil uznání vládě. Další krize, ze které vyjdeme silnější, říká o povodních

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

S napětím sleduje aktuální dění v Česku i prezident Petr Pavel. V sobotu před polednem na sociálních sítích ocenil reakci vlády, hejtmanů, starostů či příslušníků složek integrovaného záchranného systému. S krizí si poradíme a vyjdeme z ní silnější, vzkázal Pavel. 

Pavel na sociální síti X uvedl, že asi jako všichni občané už několik dní pozorně sleduje varování hydrometeorologů, aktuální situaci a přijatá opatření ke zmírnění dopadů extrémních srážek a následných povodní. Zmínil, že oproti předchozím povodním v letech 1997 a 2002 jsou meteorologické modely a tím pádem i varování přesnější. Zlepšil i systém reakce na krize. 

"Chci vyjádřit uznání vládě, hejtmanům, starostům, složkám IZS, pracovníkům v energetice, dopravě a všem ostatním, kdo se podílejí na zvládnutí této nepředvídatelné situace. Jejich profesionalita, nasazení, ale také solidarita a vzájemná pomoc nás všech je důležitým předpokladem, že si i s touto krizí poradíme a vyjdeme z ní opět o něco silnější," napsal prezident.

Pavel popřál všem hodně sil, odhodlání a dobré vůle, aby nadcházejících několik dní zvládli s co nejmenšími škodami. 

Meteorologové v sobotu před polednem opět upřesnili varování před povodňovými jevy a zvýšili stupeň nebezpečí u větru v oblasti Moravy a Českomoravské vrchoviny. Výstraha před deštěm zůstává beze změny.

Tlaková níže Boris nadále přináší do Česka a zejména jeho jihovýchodní poloviny a oblastí na severu a severovýchodě extrémní srážkové úhrny. Její vliv má trvat minimálně do zítra. Od čtvrtka už přitom na většině území napršelo 50 až 150 milimetrů srážek, přes 150 milimetrů v Novohradských, Orlických a Jizerských horách, na návětří Českomoravské vrchoviny v Pardubickém kraji a na Ostravsku. Návětří Jeseníků a hřebeny Krkonoš zaznamenaly už 200 až 250 mm srážek.

Déšť má s proměnlivou intenzitou nadále pokračovat. "Během dneška naprší v jihovýchodní polovině území a na horách na severu a severovýchodě 30 až 80 mm, lokálně kolem 100 mm, v Moravskoslezském kraji i kolem 150 mm a v Jeseníkách i kolem 200 mm. Na ostatním území budou úhrny do 30 mm. V západní polovině Čech během večera a noci na zítřek déšť zeslábne nebo zcela ustane," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V neděli bude intenzita srážek většinou slabší, přičemž srážkové pásmo se přesune mírně k západu. "Srážkové úhrny se budou na většině území kromě západu Čech pohybovat mezi 10 až 50 mm, ale v Jizerských horách, Krkonoších a Jeseníkách stále kolem 100 mm. Ve východní polovině území budou srážky během dne ubývat," sdělili meteorologové. 

Celkové úhrny od čtvrtka do neděle zůstávají podobné původním předpokladům - v jihovýchodní polovině území a na horách na severovýchodě a severu Čech mezi 150 až 300 mm, na návětří hor lokálně i více. Největší srážkové úhrny jsou očekávány za celé období nadále na návětří Jeseníků, a to i přes 500 mm, na hřebenech Krkonoš kolem 400 mm. Na ostatním území s výjimkou západu Čech budou úhrny převážně v rozmezí 100 až 150 mm.

"V pondělí už bude intenzita srážek slabší, naprší většinou 1 až 15 mm, na horách a na jihozápadě Čech lokálně kolem 40 mm," sdělil ústav.

Na severních návětřích hor bude srážkové úhrny zvýrazňovat silný severozápadní až severní vítr, který může dosahovat v nižších a středních polohách i rychlosti kolem 70 km/h, na horách a v exponovaných polohách i kolem 110 km/h. 

"V oblasti Českomoravské vrchoviny a jižní a střední Moravy vítr odpoledne zesílí a v zejména v noci na zítra (15. 9.) bude v nárazech dosahovat i kolem 90 km/h. Vzhledem k podmáčené půdě a olistění stromů bude docházet k četným polomům a vývratům stromů. Zítra během dne bude vítr na celém území slábnout," informovali meteorologové.

V Česku se očekávají další vzestupy hladin vodních toků, které budou v některých povodích i velmi výrazné. "Nejvyšší vzestupy s četným překročením 3. SPA a případně i 50letých průtoků předpokládáme během soboty a neděle na tocích, které odvodňují Jeseníky, Opavsko a Ostravsko. Výrazné vzestupy (s překročením 3. SPA) budou i nadále pokračovat u toků odvodňujících severovýchodní horské oblasti, Českomoravskou vrchovinu, Šumavu a Novohradské hory," dodali meteorologové. 

Témata:  povodně září 2024 Petr Pavel

Související

Aktuálně se děje

17. září 2024 22:12

Povodně aktuálně: Většina míst hlásí pokles. Místy ale stále platí třetí stupeň

Povodňová situace v Česku se začíná pomalu uklidňovat. Není už ani jeden říční profil, na kterém by platila mimořádná úroveň třetího stupně pro extrémní povodeň. Na více než dvaceti místech je ale stále hlášen třetí stupeň povodňové aktivity. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy