Prezident Petr Pavel dnes vyzval vládu, aby s opozicí nalezla řešení v otázce zmrazení platů ústavních činitelů. Není podle něj možné snížit růst důchodů a na druhé straně ponechat platy ústavních činitelů na současné výši. Vládu na tiskové konferenci zkritizoval za to, že minulý týden zamítla koaliční většinou zařazení návrhu opozice na projednání platů ústavních činitelů na jednání Sněmovny.
Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že je připraven jednat i za účasti hlavy státu o principu nastavení platů politiků. Podle šéfky poslanců opozičního hnutí ANO Jurečka dnes na společné schůzce zmínil, že chce širší politické jednání svolat.
Pavel řekl, že se znepokojením přijal zprávu o tom, že vládní koalice díky své většině ve Sněmovně odmítla zařazení bodu o zmrazení platů ústavních činitelů na jednání dolní komory Parlamentu. "Jsem přesvědčen o tom, že v této tíživé době není možné na jednu stranu snížit růst důchodů a na druhé straně ponechat růst platů ústavních činitelů. A proto vyzývám vládu, aby s opozicí projednala úpravu, která zajistí, že se na úsporách budeme bez rozdílu podílet všichni," uvedl.
V pátek zařazení zmrazení platů politiků na pět let na mimořádnou schůzi navrhlo opoziční hnutí ANO. Koalice to většinou jednoho hlasu odmítla.
Jurečka řekl, že se na navázání platů ústavních činitelů na průměrnou mzdu tehdejší opozice a koalice dohodly v roce 2015. Podotkl, že cílem bylo, aby politici o svých platech už nerozhodovali. "Takto jsme to nastavili a řekli, že už do toho nebudeme sahat... Jsem připraven u toho jednacího stolu jako předseda strany být klidně i za účasti pana prezidenta a říci si, jestli je princip nastaven špatně, nebo ho chceme nastavit nějak jinak, nebo si říci, jestli tady bude nějaká forma solidarity," uvedl Jurečka.
Schillerová uvedla, že o platech politiků zástupci ANO dnes s Jurečkou mluvili i na společné schůzce ke změnám penzí. Podle šéfky poslanců ANO Jurečka uvedl, že chce svolat "širší jednání napříč politickým spektrem".
Předseda hnutí Andrej Babiš ve Sněmovně minulý týden připomenul, že průměrný plat loni vzrostl na 43.350 korun měsíčně, avšak reálné mzdy klesly o 7,5 procentního bodu. Vrcholným politikům, soudcům a státním zástupcům vzrostly meziročně platy zhruba o 12,7 procenta. Plat řadového poslance a senátora se zvýšil o 11.600 Kč na 102.400 korun měsíčně. Prezident pobírá 341.200 korun, o 38.500 Kč víc než dosud. Nejnižší měsíční hrubý plat soudce překročil 100.000 korun a nejnižší plat státního zástupce přesáhl 90.000 korun. Politikům a soudcům se zvedly rovněž náhrady.
ANO návrh předložilo už v listopadu 2021, na jeho projednání se zatím nedostalo. ANO proto požádalo o mimořádnou schůzi.
Platy ústavních činitelů se podle platného zákona od loňského roku odvíjejí od průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v celém hospodářství. Do té doby obecně závisely na platech v nepodnikatelské sféře. Platy se vypočítávají z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy vždy za předminulý rok a koeficientu 2,5.
Témata: Petr Pavel, mzdy / platy, politika
Související
20. listopadu 2024 18:19
17. listopadu 2024 16:56
13. listopadu 2024 19:04
9. listopadu 2024 16:00
6. listopadu 2024 10:35
6. listopadu 2024 9:53