reklama

Vratislav Mynář v září řekl, že by se čeští a čínští podnikatelé měli opět sejít ještě do konce roku. Na fóru měla být podle něj podepsána investice čínského výrobce hliníkových automobilových součástek CITIC Dicastal, která plánuje s českou firmou Žďas postavit nový závod.

"Díky chování pana primátora Hřiba a plánované cestě Kubery je minimálně česko-čínské investiční fórum odloženo," řekl Mynář. Přesný důvod odložení podle něj nebyl organizátorům sdělen, bylo jim ale naznačeno, že za to mohou záležitosti kolem cesty Kubery a spory kolem Hřiba.

Kubera se rozhodl, že příští rok navštíví s podnikatelskou delegací Tchaj-wan, který Čína považuje za jednu ze svých provincií. Plánovaná cesta se nelíbí čínskému velvyslanectví v Praze, stejně jako jeho účast na recepci tchajwanského zastoupení v Praze.

Kuberu zkritizoval také prezident Miloš Zeman, podle kterého druhý nejvyšší ústavní činitel jedná proti ekonomickým zájmům České republiky. Podle hlavy státu bude mít Kuberova cesta dopad na české firmy v Číně. Předseda Senátu kritiku odmítá a poukazuje na to, že Tchaj-wan v ČR investuje mnohem více než Čína.

Hřib se do sporu s Čínou dostal především v souvislosti s vypovězením sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem. Vedení hlavního města vadilo, že smlouva obsahovala klauzuli o uznání jedné Číny. Peking o její změně odmítl jednat.

Rada hlavního města dnes rozhodla, že Praha uzavře sesterskou smlouvu s tchaj-wanským hlavním městem Tchaj-pej. Smlouvu musí ještě schválit pražští zastupitelé. Číně se v minulosti také nelíbila cesta Hřiba na Tchaj-wan.