Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pirátský kapitán Bartoš má velké ambice. Jeho největším problémem jsou ale spolustraníci!

Ivan Bartoš je český politický aktivista a od října 2009, s přestávkou mezi červnem a zářím 2013, předseda České pirátské strany. Autor: Jori Bertel
Ivan Bartoš je český politický aktivista a od října 2009, s přestávkou mezi červnem a zářím 2013, předseda České pirátské strany. Autor: Jori Bertel
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

O víkendu si Piráti na svém sněmu v Ostravě do svého čela znovu zvolili osvědčeného předsedu Ivana Bartoše. Ten je jednoznačně tahounem strany a realistickým politikem, se kterým se dá jednat. Poslední dobou se spíše stal krotitelem svých rozhádaných a zdivočelých kolegů.

Plány Ivana Baroše jsou velké. Letos by rád uloupnul alespoň stovku z 675 krajských zastupitelů a příští rok s více než 15 % hlasů by zakotvil pirátskou bárku i ve Strakově akademie. Program má být bohatý a dotýkat se všech aspektů života. Stěžejními body jsou klasicky pirátské: snižování daní, digitalizace, ve které má být „občan váženým digitálním klientem státu“ a někteří do něj prosazují i legalizaci lehkých drog.

„Já si myslím, že my máme lepší alternativu, než nabízejí stávající vládní strany, jenom to mnoho lidí ještě neví,“ prohlásil poněkud sebevědomě, a je třeba přiznat, že i poněkud naivně, čerstvě zvolený Bartoš. Nové voliče chce zlákat z řad elektorátu hnutí ANO.  Z posledních volebních průzkumů však vyplývá, že voliči to skutečně nechápou nebo odmítají pochopit. Preference strany totiž stagnují. A lze říci, že největší vinu na tom nesou Piráti sami.

V posledních měších a týdnech nebyl nejviditelnějším Pirátem předseda Bartoš, ale pražský primátor Zdeněk Hřib a Jakub Michálek. Zisk pražského primátora je největším pirátským úspěchem a ukazuje se, že to je v osobě Zdeňka Hřiba i největší bolehlav strany. Hřibovo působení je více než problematické. V čele hlavního města se zatím soustředil na vše možné. Od souboje s premiérem Babišem o vládní čtvrť přes válku s Čínou až po tak „důležité“ otázky jako zákaz maxiplyšáků a silvestrovského ohňostroje. Až úplně zapomněl na „podružnosti“ typu doprava nebo nedostupnost bydlení.

Pirátské návrhy na řešení bytové situace v podobě sledování elektroměrů, čímž zjistí, zda v bytech někdo žije, jim rozhodně voliče nezískávají. Piráti, kteří slibovali transparentnost hlasují o miliardových zakázkách anonymně a občas se svezou s lobbistou v autě. Pražská koalice se utápí v žabomyších válkách a osobních sporech. Hřibovo působení připomíná spíše jednu velkou PR akci pro jeho osobu než práci pro blaho hlavního města. Poslední akce, kdy se Hřib vydal do Bruselu, aby přesvědčil úředníky EU, aby mohl uveřejnit neveřejný audit ke střetu zájmů premiéra Babiše skončila kolosální blamáží.

Hlavní oporou Hřiba a výraznou tváří Pirátů byl donedávna místopředseda strany a předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek. Bylo veřejným tajemstvím, že spolu se svou partnerkou a pražskou zastupitelkou Michaelou Krausovou, fakticky za Hřiba magistrát řídili. Poté, co byla Krausová vyfotografována, jak vystupuje z auta lobbisty a musela rezignovat, roztrhl se pytel stížnosti i na jejího partnera. Prý je v osobním jednání hrubý a arogantní.

Michálek se bránil tím, že se prý při rozhovoru s ním rozbrečela jen jedna osoba…. Špinavé prádlo a nevraživost mezi Piráty se k radosti konkurence prala pěkně na veřejnosti.  Předseda Bartoš nabídl pomoc psychologa. Internetové hlasování Michálek ustál. V reakci na něj však skončil jeho kolega Mikuláš Peksa, který s Michálkem měl spory.  Ve funkci však nakonec skončil sám a Peksa byl o víkendu zvolen místopředsedou. Předtím, ještě navrhl TOP 09, aby se dobrovolně rozpustila. Ironií osudu podobné hlasování na internetu proběhlo v posledních dnech i u Pirátů a o vlastní straně.

Pokud tedy budou Piráti skutečně u voleb uspět a přesvědčit voliče o svých schopnostech budou muset především zapracovat sami na sobě. Přestat být stranou řešící malichernosti a okopávající si mezi sebou kotníky. Zároveň budou muset dokázat i případným koaličním partnerům, že pro ně budou platným spolehlivým partnerem, a že vláda s nimi nebude podobnou divokou jízdou s nevyzpytatelným a nespolehlivým střelcem, tak jako to nyní předvádějí v Praze.

Teprve poté mohou začít lovit voliče ANO, doufat ve víc než 15 % hlasů ve volbách a vstoupit do Strakovky hlavním vchodem, jak slibuje Bartoš. Pokud se tak nestane čeká je osud věčné opozice a postupný úpadek, který potkal jejich kolegy na západ od naších hranic.

Témata:  Česká pirátská strana Ivan Bartoš Zdeněk Hřib Jakub Michálek (Pirátská strana) volby

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:45

Karel Šíp dostal naloženo. Ringo Čech se opřel do jeho druhé rodiny

Vztah Karla Šípa a Františka Ringo Čecha neměl před mnoha desítkami let právě nejlepší začátek, ale časem se z obou slavných mužů stali přátelé. Ringovi to ale nebrání v tom, aby se do váženého kolegy opřel. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy