Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Po bouřkách na jižní Moravě je k demolici určeno zatím 115 domů

Následky řádění tornáda v obci Hrušky na jižní Moravě. (25.6.2021)
Následky řádění tornáda v obci Hrušky na jižní Moravě. (25.6.2021)
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Po bouřkách na Břeclavsku a Hodonínsku bude potřeba zdemolovat 115 domů, číslo nemusí být konečné. Novinářům to dnes v Podivíně po jednání krizového štábu řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Hasiči řízená demolice začne příští týden. Někteří lidé ale budou demolovat domy dříve na vlastní pěst. Ministerstvo pro místní rozvoj jim do začátku poskytne 500.000 korun, uvedla ministryně Klára Dostálová (za ANO). Dotaci dostane každý majitel poškozeného domu, i když ho neměl pojištěný. Maximální dotace je dva miliony, další tři miliony může být úvěr.

Donedávna se mluvilo o demolici asi 70 domů, stále je ale procházejí statici. "Číslo se zvyšuje. Nyní je jich 115, ale domy se budou procházet do konce týdne, takže se to může zvýšit," uvedl Grolich.

Pokud demolici provedou řízeně hasiči, uhradí náklady. Někteří lidé ale podle hejtmana provedou demolici takříkajíc na vlastní pěst, což možné je. Ministerstvo těmto lidem poskytne do začátku půl milionu jak na demolici, tak na přípravu nových domů. Půl milionu pak odečte od dvoumilionové dotace ministerstva na nový dům. Dotaci dostanou majitelé všech poškozených domů, i když neměli nemovitost pojištěnou.

"Podporujeme, aby lidé měli nemovitosti pojištěné. Na druhou stranu vláda přihlédla k tomu, že to není záplavová oblast a lidé tam neočekávají zásah počasí a tornádo tady nečekal už vůbec nikdo. Proto jsme k tomu přistoupili benevolentněji," uvedla Dostálová. Podle ní ale budou muset lidé po obdržené dotaci nemovitost pojistit. "Není možné, aby šla podpora státu do nepojištěného majetku," zdůraznila Dostálová.

Pokud lidem dva miliony na opravu domu nebo stavu nového stačit nebudou, mohou si půjčit od ministerstva další tři miliony na dobu 30 let s jednoprocentním úrokem. Lidé s pojištěnými nemovitostmi podle Dostálové nejspíš nebudou muset úvěru využít, sloužit ale může právě pro ty, kteří dům pojištěný neměli.

Například ničivé povodně v letech 1997 a 2002 zničily tisíce domů, velká voda v obou případech postihla stovky měst a obcí. Jen v Troubkách na Olomoucku, které se staly symbolem záplav roku 1997, mohutný příval z rozlité Bečvy doslova smetl na 150 rodinných domů. Většina z budov, které povodni odolaly, byla navíc vážně poškozena, 335 jich muselo být později strženo. O pět let později pak třeba v Zálezlicích na Mělnicku povodně zničily přes 120 domů.

Témata:  Tornádo na Moravě

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.