reklama

Hasiči řízená demolice začne příští týden. Někteří lidé ale budou demolovat domy dříve na vlastní pěst. Ministerstvo pro místní rozvoj jim do začátku poskytne 500.000 korun, uvedla ministryně Klára Dostálová (za ANO). Dotaci dostane každý majitel poškozeného domu, i když ho neměl pojištěný. Maximální dotace je dva miliony, další tři miliony může být úvěr.

Donedávna se mluvilo o demolici asi 70 domů, stále je ale procházejí statici. "Číslo se zvyšuje. Nyní je jich 115, ale domy se budou procházet do konce týdne, takže se to může zvýšit," uvedl Grolich.

Pokud demolici provedou řízeně hasiči, uhradí náklady. Někteří lidé ale podle hejtmana provedou demolici takříkajíc na vlastní pěst, což možné je. Ministerstvo těmto lidem poskytne do začátku půl milionu jak na demolici, tak na přípravu nových domů. Půl milionu pak odečte od dvoumilionové dotace ministerstva na nový dům. Dotaci dostanou majitelé všech poškozených domů, i když neměli nemovitost pojištěnou.

"Podporujeme, aby lidé měli nemovitosti pojištěné. Na druhou stranu vláda přihlédla k tomu, že to není záplavová oblast a lidé tam neočekávají zásah počasí a tornádo tady nečekal už vůbec nikdo. Proto jsme k tomu přistoupili benevolentněji," uvedla Dostálová. Podle ní ale budou muset lidé po obdržené dotaci nemovitost pojistit. "Není možné, aby šla podpora státu do nepojištěného majetku," zdůraznila Dostálová.

Pokud lidem dva miliony na opravu domu nebo stavu nového stačit nebudou, mohou si půjčit od ministerstva další tři miliony na dobu 30 let s jednoprocentním úrokem. Lidé s pojištěnými nemovitostmi podle Dostálové nejspíš nebudou muset úvěru využít, sloužit ale může právě pro ty, kteří dům pojištěný neměli.

Například ničivé povodně v letech 1997 a 2002 zničily tisíce domů, velká voda v obou případech postihla stovky měst a obcí. Jen v Troubkách na Olomoucku, které se staly symbolem záplav roku 1997, mohutný příval z rozlité Bečvy doslova smetl na 150 rodinných domů. Většina z budov, které povodni odolaly, byla navíc vážně poškozena, 335 jich muselo být později strženo. O pět let později pak třeba v Zálezlicích na Mělnicku povodně zničily přes 120 domů.

reklama