reklama

Ekonom Lukáš Kovanda s odkazem na údaje společnosti CCS uvedl, že nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil od minulé středy o sedm haléřů na 40,51 Kč za litr a nafta o dva haléře na 40,41 Kč za litr. Pohonné hmoty podle něj v příštím týdnu dále zlevní o 40 až 50 haléřů, protože se zhruba o dvanáct procent propadla cena ropy Brent.

V Česku stál v září podle údajů společnosti CCS litr pohonných hmot 39,95 Kč. Oproti předchozímu měsíci zdražil o více než korunu a sedmdesát haléřů. Výrazný cenový nárůst nastal už mezi červencem a srpnem, a to o více než tři koruny.

Kovanda zmínil, že dosavadní zdražování ropy je jedním z důvodů, proč se vleče boj s inflací v USA. Washington sice tlačí na Saúdskou Arábii ohledně těžby, Rijád ale koordinuje své škrty s Moskvou. Proto se ceny barelu v minulém týdnu přiblížily k psychologické hranici 100 dolarů. Nyní se prodává zhruba za 86 dolarů.

"Přitom prudce zlevňující ropa je políčkem do tváře nejen Rijádu, ale i Moskvě. Kreml potřebuje vysoké ceny ropy, aby měl dost peněz na válku na Ukrajině. Tenčící se ropné příjmy ovšem znamenají nejen méně peněz v ruské státní kase, ale také způsobují slábnutí rublu – ten včera opět oslabil od psychologicky a důležitou hranici 100 za dolar. Rubl se tudíž prodává za méně než jeden americký cent, což by – jako v létě – mohlo vést ruskou centrální banku k mimořádnému zásahu za účelem stabilizace a eventuálně posílení ruské měny," dodal ekonom.