reklama

Jeden z převaděčů již byl obviněn z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, oznámila večer policie na twitteru.

"Přestože cílem cvičení nebylo odhalit co nejvíce nelegálních migrantů, potvrdili jsme si, že počet těchto cizinců, jejichž snahou je ´projet´ přes naše území do jiného členského státu EU, zejména do Německa, je enormně vysoký," uvedla Rendlová. Policie podle ní zajistila zejména velké skupiny mladých mužů. Akce podle mluvčí také ukázala, že je v případě nutnosti policie na znovuzavedení kontrol připravená.

Policie stíhá převaděče, kterého ve středu přistihla při převážení šesti nelegálních migrantů, oznámila na twitteru. "Jako členu organizované skupiny mu hrozí až osm let (vězení). Kriminalisté podali podnět na jeho vzetí do vazby," doplnila.

Policie fiktivní rozhodnutí vlády o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem přijala v úterý kolem 07:00, poté zasedl krizový štáb a aktivovaly se operační plány. Do akce se zapojilo 1300 policistů, 558 vojáků a 33 celníků. Kontrolovali hranici a 23 bývalých hraničních přechodů v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

Počet uprchlíků, kteří letos používají Česko jako tranzitní zemi, stoupl k dnešku na 4194. Většinou jsou to Syřané, kteří přijíždějí z Turecka a míří do Německa či Rakouska. Za celý loňský rok jich bylo 1330, v dřívějších letech se pak pohyboval kolem dvou až čtyř stovek. V letních měsících se zvýšila tranzitní migrace i v porovnání s rokem 2015, kdy Evropu zasáhla poslední velká migrační vlna.

Policisté mohou zadržené syrské uprchlíky vracet zpět na Slovensko, z něhož do Česka přišli, nebo jim dají výjezdní příkaz a musí do 30 dnů opustit zemi. Do Sýrie je vyhostit nemohou.