Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policisté budou na Liberecku střílet divočáky. Kvůli africkému moru prasat

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Depositphotos

Policisté budou od pondělního večera pomáhat s odstřelem přemnožených divočáků v části Libereckého kraje. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Důvodem je šíření afrického moru prsa. Odstřel bude probíhat v honitbách Rádlo na Jablonecku a Vratislavice na Liberecku až do 12. prosince. V ohraničeném území tak bude omezen volný pohyb osob.

Policie v pondělí odpoledne informovala, že vládním usnesením byla dnes pověřena tím, aby od večerních hodin začala s odlovem divokých prasat na Liberecku. Akce má zamezit dalšímu rozšíření afrického moru. 

Odstřel bude probíhat vždy v nočních hodinách a celé opatření bude trvat několik dní, uvedla policie s tím, že občané budou o lokalitách informováni hlídkami v terénu a prostřednictvím SMS. "Prosíme, nesnažte se obcházet zátarasy a nechoďte do vyznačené oblasti. Děkujeme všem za pochopení a trpělivost," dodala. 

Území bude opatřeno informačními cedulemi. Tento týden bude pohyb omezen od pondělních 18 hodin do čtvrtečních 6 hodin. Policisté proto už v 15:00 začali lidi na zákaz vstupu upozorňovat. "Tentokrát bych rád apeloval na občany, aby opravdu striktně dodržovali pokyny Policie ČR, nevstupovali do vymezeného území lesů, nepouštěli v blízkosti honiteb své psy na volno a poučili své děti," uvedl jablonecký primátor Miloš Vele. 

Policejní střelci se do odstřelu divočáků zapojili už v roce 2017 na Zlínsku, tehdy také kvůli šíření afrického moru. Tehdejší úspěch připomněl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). 

"Vzhledem k tomu, že v současnosti mohou proti přemnožené černé zvěři zasahovat jen myslivci, což jsou ale často dobrovolníci s omezenými časovými možnostmi, požádal jsem vládu, aby schválila využití zkušeností a schopností policistů. Rozhodli jsme se tak spolu s Ministerstvem vnitra postupovat jako při posledním výskytu afrického moru prasat v Česku před sedmi lety. Tehdy se tento krok velmi osvědčil, na čas se dokonce u nás podařilo africký mor prasat zcela vymýtit. Proto nyní tento úspěšný postup opakujeme," sdělil Výborný.

Podle ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda je policejní pomoc v tuto dobu přínosná. Semerád věří, že dojde k výraznému snížení rizika šíření onemocnění do dalších oblastí. "Neméně důležitou bude také spolupráce s místními myslivci, kteří budou následně zajišťovat svoz střelených kusů," dodal. 

Každý ulovený divočák bude vyšetřen na africký mor prasat. Myslivecké sdružení si zároveň bude moci vybrat, zda si ulovený kus ponechá či jej nechá odeslat k neškodné likvidaci do asanačního podniku.

Státní veterinární správa eviduje od začátku roku 27 potvrzených případů nemoci u prasat divokých. Od počátku nákazy v závěru roku 2022 je v Česku evidováno celkem 84 případů u uhynulých či ulovených prasat divokých. 

Témata:  mor prasat zvířata Policie ČR

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 14:38

Zklamaná Eva Pavlová. Prezident prozradil, co se dotklo první dámy

Eva Pavlová je jako první dáma velmi aktivní, přesto se před několika týdny stala pro mnoho občanů terčem. Jak už to tak někdy bývá, důvodem byly peníze. Prezident Petr Pavel nyní prozradil, že jeho manželka byla zklamaná z toho, co se kolem její osoby rozpoutalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy