reklama

Pompeo měl Plzeň navštívit už v květnu, kvůli epidemii koronaviru ale tehdy z oslav výročí konce války i z návštěvy amerického ministra sešlo. Prohlídky muzea se dnes účastní také plzeňský primátor Martin Baxa. (ODS). Návštěva politiků ovlivnila ve městě dopravu.

Petříček dorazil ke kulturnímu domu Peklo už v 15:30. Pompeo přijel kolem 16:20 za doprovodu policejních motocyklů a vozidel. Ministři ani členové početné delegace při výstupu z aut neměli roušky. U kulturního domu Peklo se dnes sešlo přibližně dvacet diváků.

Památník americké armády byl otevřen v roce 2005 u příležitosti 60. výročí osvobození Plzně a jihozápadních Čech v roce 1945 a druhé světové války v Evropě. Je koncipován jako stálá vzpomínka na osvoboditele. Ministři si tak mohou prohlédnout více než 1000 exponátů zvláště ze soukromých sbírek v expozici, která je doplněna zvukovými efekty a autentickými filmovými sekvencemi.

Kvůli návštěvě ministrů je v centru města uzavřeno několik ulic a některé linky MHD jsou odkloněny. Opatření se týkají především nejrušnějších plzeňských ulic Americká a Klatovská. V souvislosti s návštěvou muzea je od 14:30 uzavřena Pobřežní ulice od Jízdecké ulice do slepé části. Parkovací stání jsou vyblokována po celý den do ukončení akce, stejně tak není možné využívat parkovací dům Nové divadlo.

Oba politici se po prohlídce muzea vydají k památníku Díky, Ameriko!, kde položí kytice a věnce a pronesou proslov. Uctí tak památku amerických vojáků, kteří na konci druhé světové války osvobodili západní část Československa. Následně ministry čeká jednání v prostorách pivovaru Plzeňský Prazdroj.

Pompeo bude během své návštěvy v ČR jednat s českými politiky zejména o bezpečnostní spolupráci, mobilních sítích páté generace (5G), téma koronaviru a odpovědi na rostoucí vliv Ruska a Číny ve světě. Ve středu ho čeká schůzka s premiérem Andrejem Babišem (ANO), prezidentem Milošem Zemanem a vystoupení v Senátu.

Česko je první zastávkou na Pompeově cestě po střední Evropě. Ve čtvrtek ráno bude americký ministr pokračovat do Slovinska, následně navštíví také Rakousko a Polsko.

reklama