reklama

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to uvedl v prohlášení zveřejněném na webu Hradu. Na příjezd amerického ministra na hradním nádvoří čekala skupina demonstrantů s transparenty kritickými vůči Zemanovi a Babišovi. Chvíli před příjezdem Pompea je policie vytlačila do průchodu na další nádvoří, proti čemuž hlasitě protestovali.

Ovčáček v prohlášení uvedl, že Pompeo ocenil "vynikající česko-americké vztahy ve všech oblastech a konstatoval jejich další potenciál". "Prezident republiky vyzdvihl přátelství s USA, a podotkl, že sympatie k USA chová již od svého mládí. Vyjádřil podporu přátelské politiky USA vůči Izraeli a přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma," napsal Ovčáček.

Zeman také na schůzce zopakoval svůj názor, že stažení spojeneckých vojsk z Afghánistánu by byla chyba. "Prezident republiky též ocenil vzájemné ekonomické vztahy. S ministrem zahraničních věcí USA panovala shoda na podpoře volného obchodu," uvedl mluvčí.

Pompeo také podle něj zdůraznil zájem amerického prezidenta Donalda Trumpa na dalším prohlubování transatlantické vazby. Ovčáček také uvedl, že ministr Zemanovi tlumočil Trumpův pozdrav. "Prezident republiky podotkl, že Donalda Trumpa podporoval před volbami v roce 2016 a v souvislosti s nadcházejícími prezidentskými volbami poznamenal, že obecně nevěří průzkumům voličských preferencí," dodal Ovčáček. V průzkumech vede Trumpův protikandidát Joe Biden.

Pompeo dnes po setkání s Babišem v Kramářově vile mluvil především o nebezpečí ze strany Ruska a Číny. Zeman podle Ovčáčka ohledně Ruska a Číny zdůraznil, že jeho politika je "vedena pragmaticky ve směru ekonomické diplomacie, nikoliv zájmy jinými".

Babiš po schůzce novinářům řekl, že byla velice příjemná, otevřená a přátelská. Pompeo na Hradě strávil necelou půlhodinu. Na Hrad přijel s téměř půlhodinovým zpožděním, které způsobil jeho předchozí program.

Podle zpravodaje ČTK se už půl hodiny před plánovaným příjezdem Pompea na Hradě shromáždila skupina asi dvou desítek demonstrantů. Pohybovat se mohli jen na části hradního nádvoří, protože zbytek byl obehnán zábranami. S sebou měli transparenty v češtině i angličtině, na kterých Pompea varovali, aby Babišovi a Zemanovi nevěřil. "Pane Pompeo, Zeman a Babiš demokracii za zády opouští, s Ruskem a Čínou se zrady dopouští," bylo například na jednom s transparentů.

Chvíli předtím, než Pompeo na Hrad přijel, je policie z nádvoří vytlačila do podloubí. Demonstranti proti zákroku protestovali pískotem a provoláváním hanby.

Pískali také na kardinála Dominika Duku, který na Hrad přišel.

reklama