Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pompeo mluvil o dostavbě Dukovan: Rusko a Čína jsou bezpečnostním rizikem pro ČR

Mike Pompeo v Praze
Mike Pompeo v Praze
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo zdůraznil důležitost výběru nového partnera při dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. Partnerství s ruskými a čínskými státními podniky by podle něj oslabilo českou národní bezpečnost a suverenitu. Řekl to po dnešním jednání s českým premiérem Andrejem Babišem.

Česká republika podle Babiše vnímá zájem USA o účast na tomto projektu. Americká společnost Westinghouse je jedním ze zájemců o zakázku na stavbu nového bloku.

Pompeo vidí v oboru obrovskou příležitost zvýšit energetickou bezpečnost nejen pro Česko, ale pro celý region. Ať už výstavbou jaderné elektrárny západního modelu, která bude udržitelná, nebo v otázce dodávek zemního plynu. USA podle něj chtějí, aby se ČR dobře rozhodla a zvolila obchodní model, který je udržitelný a podle práva a podle zákona. To jsou podle něj věci, které ČR dostane, když se spojí se západním národem. S Babišem má podle něj na toto stejný názor.

Babiš poznamenal, že Česko zájem americké strany o dostavbu Dukovan vnímá. "Je to záležitost, kterou připravuje naše vláda, ale investor je ČEZ, bude to pro příští vlády, ale my samozřejmě tady tu strategickou spolupráci jasně vnímáme," řekl český premiér. Vyjádřil přání, aby americký výrobce vyvinul menší modulární jaderné bloky.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dostupných informací aktuálně zajímá pět firem - ruský Rosatom, francouzská EDF, jihokorejská KHNP, čínská China General Nuclear Power a Westinghouse.

Nový jaderný blok v Dukovanech by stát měl při výstavbě financovat bezúročně, za provozu se počítá s dvouprocentním úrokem. Stát by se měl na stavbě podílet ze 70 procent. Zbytek by měl zaplatit ČEZ, který bude hradit také všechny případné dodatečné náklady. Beneš v červenci potvrdil, že očekávaná suma za stavbu bloku v současných cenách je podle něj zhruba šest miliard eur, tedy kolem 160 miliard korun.

Možnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku několik předcházejících let brzdily nejasnosti o způsobu financování, konkrétní obrysy začíná dostávat projekt až v posledních měsících. Dlouhodobě proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR protestují ekologové.

Pompeo ocenil, že Česká republika nahrazuje ruskou vojenskou techniku americkou. Podle něj tak bude lépe odpovídat požadavkům Severoatlantické aliance (NATO). 

Zásadním tématem debaty podle Babiše byly také obchodní vztahy nejen mezi Českem a USA, ale také mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Premiér litoval, že se nepodařilo dokončit obchodní dohodu mezi Evropou a USA. "Myslím, že je důležité, abychom se k tomu vrátili," řekl. Podle něj by mohly převzít iniciativu země visegrádské čtyřky (V4), tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. "Evropa není jen Německo a Francie, ale i V4, další země, které jsou menší a mají dobré nápady," doplnil. Babiš zároveň zkritizoval to, že Čína v ČR neinvestovala dostatečným způsobem.

Pompeo poděkoval Babišovi za závazek dodržovat závěry ze summitu NATO ve Walesu. Členské země se tam v roce 2014 zavázaly, že vojenské rozpočty se budou postupně zvyšovat tak, aby nejpozději v roce 2024 dosáhly dvou procent hrubého domácího produktu (HDP). Vloni činily výdaje ČR na obranu 1,2 procenta HDP, předloni 1,13 procenta.

Státníci hovořili také o bezpečnosti mobilních sítí páté generace (5G), u nichž se USA obávají možného zneužití čínskými dodavateli technologií. "Vaše osobní vedení pomohlo nastavit kurz pro více než 30 národů, aby se mohly stát zeměmi s čistými sítěmi 5G. Síly se obrací, o tom není pochyb, proti nedůvěryhodným sítím," řekl Pompeo a připomněl tak loňskou konferenci v Praze, které se zúčastnili experti ze 32 zemí EU, NATO a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Společně přijali dokument nazvaný Pražské návrhy, který uváděl nezávazné obecné principy, jež by měly rizika spojená se zaváděním sítí 5G omezit.

Druhý ročník konference se měl konat letos v květnu, odložen byl ale kvůli koronavirové epidemii na září. Babiš dnes předal Pompeovi pozvání. Šéf americké diplomacie také připomněl, že on a Babiš v květnu podepsali společnou deklaraci, jež má vytvořit mechanismus hledání spolehlivých a důvěryhodných dodavatelů pro sítě 5G, ochránit je před narušením a manipulací a zajistit v nich ochranu soukromí a práv občanů.

Témata:  Mike Pompeo Dukovany Andrej Babiš Armáda České Republiky

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy