Od 1. května 2025 vstupují v platnost změny, které se týkají milionů domácností i firem v České republice. Podle novely zákona o České televizi a Českém rozhlase dochází ke zvýšení televizního poplatku, ale také k zásadnímu rozšíření okruhu osob, které mají nově povinnost tento poplatek hradit.
Dosud činil měsíční televizní poplatek 135 korun. Od dnešního dne se však tato částka zvyšuje na 150 korun měsíčně. V praxi to znamená roční náklad 1 800 korun za domácnost. Poplatek za Český rozhlas zdražil o 10 korun na 55 korun za měsíc. Ti, kteří se k němu přihlásí nově, tak zaplatí 660 korun ročně. Celkem tedy noví poplatníci zaplatí 2460 korun ročně.
Pokud někdo hradí poplatek prostřednictvím SIPO nebo platební karty, nová částka mu bude automaticky nastavena. Ti, kteří platí převodem z účtu, si však musí sami upravit trvalý příkaz – jinak hrozí vznik dluhu vůči České televizi.
Největší změna se týká definice, kdo je vlastně povinen poplatek hradit. Česká televize upozornila, že od května se povinnost nově vztahuje i na osoby, které nevlastní televizor, ale mají jiné zařízení schopné přijímat televizní vysílání. To zahrnuje stolní i přenosné počítače, notebooky, tablety a mobilní telefony – pokud jsou připojeny k internetu.
Za celou domácnost se přitom nadále platí pouze jeden poplatek. Nezáleží tak na tom, kolik zařízení, členů domácnosti či nemovitostí daná domácnost využívá. I přesto však může jít o zásadní novinku pro statisíce lidí, kteří se až dosud domnívali, že se na ně povinnost nevztahuje.
Každý nový poplatník se musí během května zaregistrovat v evidenci poplatníků – buď prostřednictvím webu České televize, nebo osobně na pobočkách České pošty. Od června jim pak vznikne povinnost měsíčního placení.
Další podstatnou změnou je zapojení podnikatelů a právnických osob. Povinnost platit poplatek se nově vztahuje na všechny subjekty, které vlastní nebo využívají jakékoli zařízení schopné příjmu televizního signálu. Poplatek se přitom nebude určovat paušálně, ale podle počtu zaměstnanců.
Organizace s méně než 25 zaměstnanci mají i nadále výjimku. Stejně tak jsou osvobozeny firmy, které zaměstnávají více než polovinu osob se zdravotním či tělesným postižením. Všechny ostatní firmy ale musí nejpozději do 30. června oznámit České televizi aktuální počet zaměstnanců a od července začít hradit nový poplatek dle příslušné sazby.
Firmy, které doposud povinnost neměly, se musejí od května přihlásit k poplatkové povinnosti a zahájit registraci. I pro ně platí, že povinnost se vztahuje nejen na televize, ale i na jakékoli zařízení schopné zobrazovat televizní vysílání.
Tyto legislativní změny přicházejí v době, kdy se stále více diskutuje o financování veřejnoprávních médií a jejich roli ve společnosti. Česká televize i Český rozhlas dlouhodobě čelí finančním tlakům a novelizace zákonů má přinést více prostředků, které mají zajistit jejich nezávislý a stabilní provoz.
Změny ale také vyvolávají otázky ohledně spravedlnosti – mnozí noví plátci, kteří televizi běžně nesledují, nyní budou muset platit jen proto, že vlastní telefon nebo počítač. Kritici argumentují, že by měl být poplatek vázán na reálnou spotřebu obsahu, nikoli na pouhé vlastnictví zařízení.
Na druhé straně zastánci novely tvrdí, že úprava pouze reflektuje realitu 21. století, kde televizní obsah sleduje většina populace právě přes chytrá zařízení. Novela má především omezit výmluvy, kdy se někteří lidé vyhýbali placení poplatků, přestože běžně sledují veřejnoprávní pořady online.
Ještě větší diskuse pak vzbuzuje rozšíření povinnosti na podnikatelské subjekty. Zatímco velké firmy si náklady pravděpodobně rozpočítají, pro menší podnikatele a živnostníky může jít o citelný zásah. Zástupci podnikatelských svazů proto požadují, aby stát v příštích měsících vyhodnotil dopady a případně zavedl úlevy.
Témata: televizní poplatky, Česká televize, Český rozhlas
Související
29. dubna 2025 9:47
10. dubna 2025 18:07
5. března 2025 19:49
5. března 2025 18:34
12. července 2024 16:53