Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koncesionářské poplatky se zvýší. Nově je budou platit i ti, co nemají televizi

Vít Rakušan a Petr Fiala v Poslanecké sněmovně
Vít Rakušan a Petr Fiala v Poslanecké sněmovně
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona, který přináší zásadní změny v oblasti financování veřejnoprávních médií. Takzvaná velká mediální novela, která zvyšuje koncesionářské poplatky a rozšiřuje okruh jejich plátců, prošla dolní komorou Parlamentu hlasy vládní čtyřkoalice, navzdory ostré kritice opozice. Předloha nyní míří k projednání do Senátu.

Vládní návrh prošel po měsících tvrdých obstrukcí ze strany opozičních hnutí ANO a SPD. První čtení se konalo již loni v červenci, přičemž jednání o novele bylo zablokováno na několik měsíců. Po pěti dnech zdržovací taktiky prosadila vládní koalice pevné hlasování, které se konalo ve středu v poledne.

Návrh podpořilo 99 poslanců z celkových 189 přítomných, včetně pirátky Kláry Kocmanové a nezařazeného Iva Vondráka (dříve ANO). Proti hlasovalo 89 zákonodárců z ANO a SPD. Přibližně třicítka opozičních poslanců již nestihla vystoupit v rozpravě, která trvala osm hodin.

Schválená novela přináší první zvýšení koncesionářských poplatků po více než patnácti letech. Poplatek za Českou televizi vzroste o 15 korun na 150 korun měsíčně, zatímco poplatek za Český rozhlas se zvýší o 10 korun na celkových 55 korun. Podle vlády je toto navýšení nezbytné pro finanční stabilizaci veřejnoprávních médií a zachování jejich dlouhodobé udržitelnosti. Kabinet také argumentuje tím, že reálná hodnota těchto poplatků v důsledku inflace výrazně klesla.

Novela však neřeší pouze výši poplatků, ale také rozšiřuje jejich výběr. Nově budou muset poplatky platit i domácnosti, které nevlastní televizní nebo rozhlasový přijímač, ale mají zařízení schopné přehrávat obsah České televize a Českého rozhlasu přes internet – například chytré telefony, tablety či počítače. Zákon rovněž zavádí inflační doložku, která umožní pravidelné zvyšování poplatků podle míry inflace.

Opozice proti novele ostře vystupuje a slibuje její zrušení, pokud se po volbách dostane k moci. Hnutí ANO a SPD opakovaně prohlašují, že veřejnoprávní Českou televizi a Český rozhlas v případě vládního angažmá sloučí do jedné instituce a koncesionářské poplatky úplně zruší. Podle nich by financování veřejnoprávních médií mělo být řešeno jiným způsobem, například ze státního rozpočtu.

Zatímco vládní koalice argumentuje potřebou zachování nezávislosti médií veřejné služby, opoziční představitelé varují před dalším zatížením občanů a zpochybňují nestrannost České televize a Českého rozhlasu. Debata o budoucnosti veřejnoprávních médií tak zůstává jedním z klíčových politických témat a rozhodující slovo nyní bude mít Senát. Pokud schválenou normu podpoří, novela vstoupí v platnost a nové poplatky by začaly platit už od příštího roku. 

Témata:  televizní poplatky televize Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

12. července 2025 14:33

Trump se nejspíš ještě letos setká s čínským prezidentem

Je vysoce pravděpodobné, že americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se setkají ještě letos. Podle zpravodajské stanice CNN to v pátek řekl šéf americké diplomacie Marco Rubio. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trumpovo clo pod lupou: Kdo v Česku by "trpěl" nejvíce? Firmy už podnikají kroky

Česko loni do Spojených států vyvezlo větší objem zboží, než dovezlo, což je poměrně nebývalé. Export dosáhl hodnoty 133,5 miliardy korun a byl nominálně historicky rekordní. Import z USA byl rovněž nominálně dějinně nejvyšší, neboť činil 129,3 miliardy korun. Česko tak dosáhlo přebytku v obchodu s USA ve výši 4,2 miliardy korun. Předtím naposledy přebytku se Spojenými státy dosáhlo roku 2016.