reklama

K plátcovství DPH se musí zaregistrovat hlavně podnikatelé, ale i další takzvané osoby povinné k dani, jejichž obrat za posledních 12 měsíců překročil jeden milion korun. Vládní návrh počítá i s možností zrušení registrace pro ty osoby, jejichž obrat sice překročil jeden milion, ale nedosáhl dvou milionů.

Paušální daň pro drobné podnikatele letos činí 5994 korun měsíčně. Na minimální zdravotní pojistné z této částky připadá 2627 korun, minimální sociální pojistné zvýšené o 15 procent činí 3267 korun a daň z příjmů 100 korun. Ministerstvo financí odhaduje, že díky změnám by nově mohlo podmínky pro zapojení do paušální daně splnit až 60.000 drobných podnikatelů. Letos ke konci dubna paušální daň využívalo přes 82.000 živnostníků.

Podnikatelé s paušální daní mají být nově rozděleni do tří pásem, nyní platí jedna sazba paušální daně. V prvním pásmu by měli být podnikatelé s ročním příjmem do jednoho milionu korun bez ohledu na typ samostatné činnosti. Paušální daň by pak pro ně měla příští rok vycházet zhruba 6500 korun měsíčně. V druhém pásmu jsou živnostníci s příjmem do 1,5 milionu korun bez ohledu na typ činnosti. Jejich daň by měla být zhruba 16.000 korun měsíčně. Třetí pásmo je určeno pro podnikatele s příjmem do dvou milionů korun bez ohledu na činnost. Ti by měli mít daň 26.000 korun měsíčně. Navrhovaný systém ale podle Jiřího Nesrovnala z Komory daňových poradců odstraňuje výhodu paušální daně, a to jednoduchost.

Sněmovní rozpočtový výbor odmítl pozměňovací návrhy Lucie Šafránkové (SPD), který by zachoval jednu sazbu paušální daně. Nesouhlasil ani s dalšími úpravami poslankyně, které variantně snižovaly zálohy na daň v paušálním režimu v některých pásmech. Podle Michaela Kohajdy (KDU-ČSL) nelze ponechávat při příjmech do dvou milionů korun jediné pásmo, protože by to bylo daňově nespravedlivé.

V související novele zákona o daních z příjmů vláda prodlužuje do konce příštího roku možnost mimořádných odpisů majetku v první a druhé odpisové skupině. Zrychlené odpisy schválil Parlament už dříve pro předloňský a loňský rok coby pomoc s dopady epidemie covidu-19. Zvyšuje se částka ročního příjmu, do níž poplatník nemusí podávat daňové přiznání, a to z 15.000 na 25.000 korun. Skupina poslanců kolem Vojtěcha Munzara (ODS) ve výboru prosadila návrh, podle kterého by hranice vzrostla na 50.000 korun. Od daně z příjmů novela osvobozuje odměnu za výkon člena volební komise.