Vláda schválila novelu zákona o spotřebních daních počátkem měsíce s tím, že s účinností od prvního dne měsíce po vyhlášení zákona má dojít k návratu sazby z motorové nafty na původní výši, která byla 9,95 Kč za litr. Podle ministerstva financí jde o jednu ze změn vedoucích ke slibované konsolidaci veřejných rozpočtů.

Opatření o nižší dani bylo původně přijato s účinností do konce roku 2023, aby přispělo ke zmírnění vysokých cen pohonných hmot. "Současné ceny nafty se však již delší dobu drží pod vysokými hodnotami, kvůli kterým bylo dočasné snížení daně zavedeno a důvod pro tuto formu pomoci českým řidičům a zejména dopravcům tak pominul," vysvětlilo ministerstvo.

"Hlavním důvodem dřívějšího návratu k původní sazbě daně je výrazný pokles ceny motorové nafty pro řidiče v České republice, která byla v dubnu jednou z nejnižších v celé EU. V kontextu hledání úsporných opatření v rámci konsolidačního balíčku tímto krokem o jednotky miliard vylepšíme hospodaření státního rozpočtu už letos," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

reklama