Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanecká sněmovna schválila zpřísnění tzv. lex Babiš

Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Poslanecká sněmovna v pátek schválila úpravy tzv. lex Babiš podle pozměňovacího návrhu skupiny zákonodárců v čele s pirátským poslancem Jakubem Michálkem. Změny bude ještě posuzovat horní parlamentní komora, tedy Senát.

Poslanci schválili Michálkův pozměňovací návrh 85 ze 164 možných hlasů. Pro hlasovali zástupci stran vládní pětikoalice (ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Piráti), proti byli opoziční zákonodárci z řad hnutí ANO a SPD.

Michálka potěšilo, že Sněmovna zpřísnění zákona proti střetu zájmů schválila. "Ministři nebudou moci brát dotace, o kterých rozhodují úředníci. A oligarchové v politice nebudou vlastnit média. Tyto principy, platné již dnes, budou konečně vymahatelné. Bez ohledu na barvu dresu. Volební slib splněn," napsal na twitteru.

Podle nové úpravy by politici nemohli převádět jimi vlastněná média na osoby blízké či do svěřenského fondu, přičemž za porušení pravidel budou hrozit tvrdší sankce, konkrétně vyšší pokuty. Hnutí ANO tvrdí, že pozměňovací návrh míří na jednoho konkrétního člověka, a to konkrétně expremiéra Andreje Babiše.

Opozice reagovala na schválení změn zablokováním dalšího jednání dolní komory. Frakce ANO a SPD požádaly o čtyřhodinovou přestávku, plánovaná mimořádná schůze tak byla přerušena do středy 21. června.

Poslanecká sněmovna dopoledne na twitteru avizovala, že je na programu hlasování o zpřísnění zákazu vlastnictví médií politiky a přijímání dotací a investičních pobídek v zákoně o sdružování v politických stranách a v politických hnutích. Jednat se mělo také o zvýšení spotřební daně z nafty na původní úroveň už od letních měsíců či o náhradách pro exekutory.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Jakub Michálek (Pirátská strana) Andrej Babiš

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 21:47

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy