Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslaneckou sněmovnu čeká mimořádná schůze kvůli Babišovi

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Strany vládní koalice se v úterý dohodly na svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny kvůli kauze kolem expremiéra Andreje Babiše (ANO). Na veřejnost totiž unikl email, v němž Babiš vyzval své spolupracovníky, aby mu sehnaly citlivé informace o šéfovi diplomacie Janu Lipavském (Piráti).

"Vytrvalá snaha o ohrožování bezpečnosti a západního ukotvení České republiky, metody připomínající minulý režim a zatahování dětí politických soupeřů do veřejného prostoru se nemohou stát normou. Proto svoláváme mimořádnou schůzi Sněmovny," uvedl premiér Petr Fiala na sociální síti.

Babiš v neděli odpoledne podle serveru novinky.cz u svých kolegů mailem poptal materiály týkající se ministra zahraničních věcí Lipavského. Učinil tak poté, co jej člen vlády v České televizi označil za bezpečnostní riziko pro Česko.

"Udělejte mi teze, podklady na tohoto zm*da," napsal například Babiš , který se ptal, zda má šéf diplomacie děti. Mailové vlákno podle serveru obsahuje životopis, odkazy na mediální články nebo zmínky o Lipavského dceři a manželce. Mail však namísto svému poradci Janu Rovenskému zaslal ekologickému aktivistovi s totožným jménem.

Lipavský se v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce pustil do ostré kritiky expremiéra Babiše, který podle něj začíná být bezpečnostním ohrožením Česka.

Ministr prohlásil, že předchozí Babišova vláda uškodila česko-polským vztahům a na evropské úrovni se "nechala vodit" maďarským premiérem Viktorem Orbánem. "Mně přijde, že už začíná být bezpečnostním ohrožením této země. Podkopává obranyschopnost a mezinárodně politické postavení naší země," konstatoval Lipavský.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Andrej Babiš Jan Lipavský

Související

Aktuálně se děje

3. ledna 2026 18:44

Trump potvrdil zadržení Madura. Odhalil i další americké plány s Venezuelou

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci potvrdil, že vojáci zadrželi prezidenta Venezuely Nicolase Madura. Na jedné z amerických lodí je momentálně přepravován do USA. Podle Trumpa se nyní Američané chopí moci v jihoamerické zemi. Očekává přitom, že americké společnosti budou investovat do tamního ropného průmyslu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Alena Schillerová

Schillerová: Ukrajina by měla být pokornější. Macinka si pozve velvyslance na kobereček

Spor kolem novoročního projevu Tomia Okamury (SPD) dál hýbe českou politickou scénou a vnáší napětí do vládní koalice hnutí ANO, SPD a Motoristů. Ministryně financí Alena Schillerová se v nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS pokusila situaci mírnit, když uvedla, že by sama řadu předsedových výroků nikdy nepoužila. Podle ní nebyly některé formulace vhodné, nicméně zdůraznila, že jde o osobní vyjádření šéfa Sněmovny, které si koaliční partneři plánují vyříkat na pondělní radě.