reklama

Z materiálu, který má ČTK k dispozici vyplývá, že povinné bude také pro vojáky aktivních záloh, pracovníky krajských hygienických stanic nebo všechny zaměstnance poskytovatele zdravotních služeb.

Vyhlášku o povinném očkování, která má platit od března příštího roku, dnes ministerstvo odeslalo do legislativní rady vlády. Příští týden by měla vyjít ve Sbírce zákonů.

Už dříve ministerstvo avizovalo, že povinné očkování proti covidu se bude týkat zdravotníků, pracovníků v sociálních službách, hasičů, policistů a vojáků. Dnes Vojtěch upřesnil, že ve vyhlášce budou zahrnuti i lidé, kteří se připravují na povolání zdravotníka, tedy medici a studenti zdravotnických škol. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) podle Vojtěcha souhlasil s tím, aby tam byli i studenti, kteří se připravují na práci v sociálních službách. Pokud bude povinnost platit pro policii, nedávalo by podle Vojtěcha smysl, aby tam nebyla městská policie. "Jsou tam jednotky dobrovolných hasičů. Ostatní skupiny jsou stejné tak, jak jsme avizovali," doplnil ministr.

Povinnost bude platit i pro lidi nad 60 let, s čímž nesouhlasí zástupci budoucí vlády ani vakcinologická společnost, což dnes na twitteru uvedl její předseda Roman Chlíbek. Vojtěch řekl, že k povinné vakcinaci některých skupin obyvatelstva se obrací i jiné evropské země a ČR by měla jít také touto cestou. Doplnil, že reakce Chlíbka, který zároveň vede odbornou skupinu pomáhající budoucí vládě, ho překvapila. "Jsme přesvědčeni, že je to správná cesta," poznamenal Vojtěch a dodal, že budoucí vláda může vyhlášku změnit.

Podle materiálu budou mít lidé po dosažení 60 let čtyři měsíce na to, aby očkování zahájili. "V rizikové skupině nad 60 let má očkování dokončeno 80 procent obyvatel této populační kohorty, a zbývá tak stále více než 300.000 osob v této skupině, které nejsou očkovány ani jednou dávkou," píše se v odůvodnění vyhlášky. Jejich doočkování by podle materiálu stálo nejvýše 66 milionů korun, znamenalo by ale možnou úsporu na léčbě.

Vyhláška doplňuje zákon o ochraně veřejného zdraví, které povinné očkování zavádí. Vypočítávají se v ní další nemoci, proti kterým se obyvatelé ČR očkují povinně. Je to 11 nemocí, proti kterým se vakcíny podávají většinou v dětském věku, například spalničky, tetanus nebo dětská obrna.

Také u dalších nemocí vyhláška už počítá s očkováním některých profesí. Například složky integrovaného záchranného systému se očkují proti žloutence typu A a B nebo proti vzteklině v laboratořích, kde se s jejími viry pracuje.

Povinně se také očkují zaměstnanci vybraných oborů zdravotní péče, kde je vyšší riziko nákazy žloutenkou typu B, například na dialýzách, transfuzních, ARO, JIP, psychiatrických nebo chirurgických odděleních, stomatologové nebo zaměstnanci zdravotnické záchranné služby, domovů pro seniory nebo azylových domů.