Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pracovní povinnost se podle Blatného může týkat i středoškoláků

Nemocnice, ilustrační foto
Nemocnice, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministerstvo zdravotnictví připravuje nařízení pracovní povinnosti v nemocnicích i pro studenty některých středních a vysokých škol. Během dnešních interpelací ve Sněmovně to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Uvedl, že se na tom dohodl s vedením vysokých škol a ministerstvem školství. Rozhodnout by se mělo v pátek, pravděpodobně o tom bude jednat vláda.

"Zítra připravujeme po dohodě s vedením vysokých škol a s ministerstvem školství pracovní povinnost (...) i pro studenty středních a vysokých škol v oborech, které mohou pomoci," řekl bez dalších podrobností Blatný. Ministr možnost znovu zapojit mediky či studenty zdravotnických škol v minulých dnech už několikrát zmínil, kvůli jejich studijním povinnostem ale k tomu zatím nepřikročil. Proti povinnosti opakovaně vystupovali děkani lékařských fakult.

Pracovní povinnost studentům zdravotnických oborů uložila vláda za epidemie koronaviru zatím dvakrát, působili především jako pomocný zdravotnický personál. Pracovní povinnost se týkala mimo jiné studentů čtvrtého a pátého ročníku všeobecného lékařství na lékařských fakultách či pátého ročníku studentů zubního lékařství a farmacie. Loni na jaře trvala od poloviny března zhruba dva měsíce, druhá pracovní povinnost skončila studentům také po dvou měsících v polovině prosince. Studenti, kteří v nemocnicích pracovali dobrovolně nebo tam měli pracovní smlouvu, mohli v zařízeních zůstat.

Ode dneška mohou hejtmani a primátor hlavního města do nemocnic, které jsou přetížené, povolat zdravotníky z ambulantního sektoru. Některé kraje už uvedly, že této možnosti využijí.

Témata:  Jan Blatný nemocnice

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.