reklama

"Procházíme obdobím, kdy se snažíme reformovat zahraniční politiku tak, aby byla více zaměřena na ekonomickou diplomacii, abychom využívali mezinárodních kontaktů a takzvaně fruktifikovali tyto možnosti pro město. Chceme řešit věci, které přímo souvisí s městem, zaměřovat se na zahraniční politiku, která městu něco přinese," řekl Hřib. Dosavadní zaměření bylo podle primátora příliš protokolární a ceremoniální.

Jedna z oblastí, kterou chce město prohlubovat, jsou informační technologie. Nadále na tom bude spolupracovat například s Tchaj-pejí. "Tady už spolupráce přinesla svoje první plody. Pražské školy dostaly roboty pro výuku žáků a úspěšné studentské týmy budou moci vyrazit na mezinárodní soutěž v Tchaj-peji," řekl Hřib.

Dále se podle něj rýsuje mezinárodní spolupráce ve financování takzvaných re-use center, kam lidé odkládají věci a další si je berou a ještě využijí, nebo cirkulární ekonomiky. "A k tomu se nám samozřejmě blíží čas, kdy nám do zoo dorazí pár luskounů. I to jsou věci, které se dají dosáhnout prostřednictvím zahraniční politiky města," řekl primátor.

Hřibovi v minulosti opozice mimo jiné vytýkala to, že se svými kroky vměšuje do zahraniční politiky, která přísluší řešit ministerstvu zahraničí. "Já to takto určitě nevnímám. My vždy řešíme věci, které mají jasnou souvislost s městem," řekl Hřib. Jako příklad uvedl apel na vládu, aby vyzvala Rusko k navrácení pozemku u velvyslanectví, který je podle něj zabrán neoprávněně. Na pozemek nad Stromovkou chce magistrát rozšířit park.

Při spolupráci se vedení Prahy zaměří podle primátora na několik skupin měst. Tou první je spolupráce s nejbližšími městy. V tomto případě chce prohloubit vztahy s Dráždany a Mnichovem. V další rovině to jsou vzdálenější města, například Frankfurt. Poslední rovinou je spolupráce se vzdálenými městy, ať už je to Tchaj-pej či Phoenix a Chicago.

V posledních dvou a půl letech česká metropole nejen navazovala kontakty s městy, ale spolupráci také ukončovala. Je to případ Pekingu, kdy byla v říjnu 2019 ukončena sesterská smlouva kvůli sporné klauzuli, že Praha uznává jednu Čínu. Smlouvu město uzavřelo za primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Klauzuli chtěla Praha vyškrtnout, na což Peking nepřistoupil. "Ukázalo se, že to, o co jim šlo, byl ten politický rozměr. Ale my nechceme mít politické vztahy. Chceme vztahy apolitické, oboustranně výhodné a aby s námi partner zacházel s respektem. V případě Pekingu nebylo splněno nic z toho," řekl Hřib.

Hřib: Letos propustíme deset procent úředníků, kterých je 2300

Vedení metropole chce letos propustit desetinu magistrátních úředníků, kterých je zhruba 2300. V rozhovoru s ČTK to řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Cílem je podle něj i s pomocí digitalizace agendy a zefektivnění procesů na úřadě ušetřit na provozních výdajích města. Dodal, že Praha by nemusela stavět novou budovu magistrátu poté, co v roce 2028 skončí pronájem Škodova paláce.

S propouštěním už se podle primátora začalo. "Odpor tady pochopitelně je, ale já věřím, že se cíl podaří splnit, že všichni vnímáme, že ekonomická situace prostě není lepší, než byla, že je naopak významně horší," řekl Hřib. Dodal, že městský rozpočet přišel v důsledku pandemie covidu-19 o sedm miliard korun a další dvě a půl miliardy ročně ho stály státem schválené daňové úpravy, což už bude natrvalo. Rozpočet hlavního města letos počítá s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun, což je meziročně mírně více.

"Je potřeba některé věci inovovat a za stejné peníze dělat víc," řekl Hřib. Dodal, že si uvědomuje ambicióznost plánu na zeštíhlení úřadu, jde však podle něj o nutný krok. S ním spojené má být zlepšení vnitřních procesů úřadu, které má zjednodušit vykonávání běžných agend s pomocí digitalizace. Ve vztahu k občanům pak má napomoci například loni spuštěný Portál Pražana, prostřednictvím kterého mohou lidé v Praze řešit postupně se rozšiřující souhrn úkonů, kvůli kterým dosud museli na úřad.

S ohledem na snížení počtu úředníků a pandemií zvýrazněnou možnost práce z domova je podle Hřiba diskutabilní, zda bude nutné postavit novou budovu magistrátu tak, jak se to delší dobu plánuje. Do roku 2028 má město pronajatý Škodův palác v Jungmannově ulici, kde je větší část úředníků. Primátor řekl, že po konci smlouvy by Praha zvládla zaměstnance rozmístit do budov, které již vlastní. O zvažované stavbě nové budovy se podle něj ještě povedou diskuse, není to však z jeho pohledu prioritní investice. Těmi jsou například velké dopravní stavby, jako metro nebo vnitřní okruh. Na ty by zároveň podle něj měl Praze přispívat stát, jak se to děje v jiných evropských metropolích.

Ke snižování běžných výdajů by podle Hřiba měly vést i dlouhodobé investice, které navrhuje klimatický plán města. Ten budou příští týden schvalovat zastupitelé. Zahrnuje projekty týkající se například obnovitelné energie, úspor na budovách nebo vytápění. I když zprvu budou vyžadovat investice, dlouhodobě povedou ke snížení výdajů, míní primátor.

Pražští úředníci nyní sídlí na několika místech. Velká část jich je ve Škodově paláci, který městu nepatří. V minulosti se mluvilo o možném odkupu, ten se ale nikdy neuskutečnil. Minulé vedení města zvažovalo výstavbu nové budovy na Smíchově v lokalitě Na Knížecí na místě nynějšího autobusového terminálu, který se má přesunout o kus dál na střechu plánovaného dopravního terminálu na Smíchovském nádraží. Záměr stavby nové radnice nicméně zatím schválen nebyl.