Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Premiér Fiala přijal v Kramářově vile německého kancléře Scholze

Petr Fiala přivítal v Praze německého kancléře Olafa Scholze. (29.8.2022)
Petr Fiala přivítal v Praze německého kancléře Olafa Scholze. (29.8.2022)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes po poledni v Kramářově vile v Praze přijal německého kancléře Olafa Scholze. Lze očekávat, že hlavním tématem jednání bude energetická krize. Fiala minulý týden hovořil o nutnosti nalézt celoevropské řešení, které bude směřovat k zastropování cen energií.

Státníci budou diskutovat také o aktuálním vývoji války na Ukrajině či o bilaterální spolupráci. Závěry schůzky představí na tiskové konferenci ve 13:45 ve Strakově akademii.

Některá témata navážou na Fialovu květnovou návštěvu v Berlíně. Scholz tehdy oznámil, že Německo pomůže Česku nahradit zbrojní techniku, kterou Praha poskytne Ukrajině čelící ruské invazi. Konkrétně česká armáda získá od Německa darem 15 tanků Leopard 2A4, dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+ chce Česko koupit.

Česko se také s Německem domlouvá na možnosti získat kapacity v LNG terminálech, které Německo bude budovat v příštích měsících a letech.

Před setkáním s Fialou Scholz přednesl v Karolinu na Karlově univerzitě přednášku na téma Budoucnost Evropy.

Scholz v Praze podpořil přijetí Ukrajiny do EU i přechod k většinovému hlasování

Německý kancléř Olaf Scholz se na dnešní přednášce o budoucnosti Evropy v pražském Karolinu vyslovil pro to, aby se Evropská unie v budoucnu rozšířila mimo jiné o Ukrajinu, Moldavsko a Gruzii. Růst bloku podle něj pomůže zajistit postupný přechod na většinové hlasování. Kancléř rovněž navrhuje vybudovat nový systém protivzdušné obrany v Evropě, informovaly agentury.

Scholz řekl, že do EU by měly vstoupit země západního Balkánu, Ukrajina, Moldavsko a případně také Gruzie. Upozornil však, že "v této rozšířené unii budou rozdíly mezi členskými státy narůstat, pokud jde o jejich politické zájmy, ekonomický vliv a systémy sociálního zabezpečení".

"Tam, kde je dnes vyžadována jednomyslnost, se s každým dalším členským státem zvyšuje riziko, že některá země využije svého práva veta a zabrání všem ostatním v rozvoji," dodal Scholz podle agentury Reuters. "Navrhl jsem proto postupný přechod k většinovému hlasování ve společné zahraniční politice, ale i v dalších oblastech, jako je například daňová politika - s plným vědomím toho, že to bude mít důsledky i pro Německo," dodal.

Scholz se ve svém projevu na Karlově univerzitě přihlásil také k podpoře myšlenky francouzského prezidenta Emanuela Macrona, který navrhuje vytvořit nové evropské politické společenství, jež by umožnilo užší spolupráci bloku s partnery mimo EU, uvedla agentura DPA. V současné době podle něj chybí fórum, kde by prezidenti a předsedové vlád mohli jednou nebo dvakrát ročně diskutovat s partnerskými státy o klíčových otázkách. Za možné oblasti uvedl bezpečnost, energetiku a ochranu klimatu.

Scholz podle DPA dále navrhl, aby v Evropě vznikl nový systém protivzdušné obrany. Podle šéfa německé vlády by byl "bezpečnostním přínosem pro celou Evropu" a byl by levnější a efektivnější, než když si každá země buduje vlastní nákladnou a velmi složitou protivzdušnou obranu.

Ohledně Ukrajiny Scholz vyzval 27 členských států, aby se "semkly, vyřešily staré konflikty a našly nová řešení". Německo bude Kyjev podporovat "tak dlouho, dokud to bude nutné", dodal Scholz s tím, že v příštích týdnech se uskuteční nová dodávka německých zbraní na Ukrajinu. Německo by podle kancléře mohlo převzít "zvláštní odpovědnost", pokud jde o budování ukrajinského dělostřelectva a kapacit protivzdušné obrany.

Témata:  Olaf Scholz Petr Fiala

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy