Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prezident Zeman je pro pokračování pomoci Ukrajině napadené Ruskem

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Prezident Miloš Zeman je pro pokračování pomoci Ukrajině. Ekonomické zájmy v tomto případě musí ustoupit zájmům bezpečnostním, řekl v dnešním rozhovoru Českému rozhlasu Radiožurnál. Ruská invaze na Ukrajinu ale nezměnila jeho pohled na kauzu explozí ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Vládní kabinet Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN schválil dodávky zbraní a vojenského materiálu pro Ukrajinu. Do země napadené Ruskem proudí z České republiky munice, lehké i těžké zbraně včetně tanků, ale také policejní výzbroj, hasičské vybavení a humanitární pomoc. Česko také přijalo nejvíce ukrajinských uprchlíků na počet obyvatel.

Podle Zemana musí v některých situacích ekonomické zájmy ustoupit bezpečnostním. "To přesně je situace na Ukrajině. Není ohrožena pouze Ukrajina, je ohrožena bezpečnost České republiky. Právě proto jsem první den ruské agrese podpořil naši pomoc Ukrajině," poznamenal s tím, že by se neměla omezit.

V ruském prezidentovi Vladimirovi Putinovi viděl dříve politika, kterého si neidealizoval, ale o němž si myslel, že mu jako každému jinému politikovi jde o zájem jeho země, řekl Zeman. "Agrese vůči Ukrajině byla proti zájmům Ruské federace. Pokud si to Vladimir Putin neuvědomoval, tím hůře pro něj," konstatoval prezident.

Ruská invaze ale nezměnila jeho pohled na vrbětickou kauzu. Loni Zeman zpochybňoval, že existuje jen jedna vyšetřovací verze výbuchů skladů ve Vrběticích v roce 2014. Loni v dubnu oznámili tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD), že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření o zapojení příslušníků ruské tajné služby GRU. Zeman tehdy tvrdil, že se pracuje se dvěma verzemi.

"Jsou to dvě naprosto nespojité věci," řekl ke kauze a k invazi na Ukrajinu dnes Zeman. "Já jsem v projevu k tomuto tématu citoval zprávu BIS (Bezpečnostní informační služby), která říká, že neexistují svědectví ani důkazy, že tito dva Rusové pronikli do vrbětického areálu," poznamenala hlava státu.

Tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman uvedl, že byli v období prvního výbuchu do skladu objednáni dva lidé s falešnou identitou, které kriminalisté později ztotožnili s původci otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury z roku 2018.

"Zamyslel jsem se nad tím, že tam byly dva výbuchy, nikoli pouze jeden," řekl dnes také Zeman. Výbuchy ve skladech, které měla pronajaté zbrojařská firma Imex Group, se staly v říjnu a prosinci 2014. "Z toho také vyplývá, že když ty dva výbuchy byly s asi týdenním odstupem, tak to mluví i pro jiné varianty než pouze pro ruskou variantu," dodal prezident.

Témata:  Miloš Zeman Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

13. června 2024 19:24

Lídři G7 se dohodli: Miliardy dolarů ruských zisků půjdou na Ukrajinu

Lídři G7, kteří se ve čtvrtek sešli v italském regionu Apulie, dosáhli dohody o půjčkách 50 miliard dolarů Ukrajině za použití zisků ze zmrazených ruských aktiv v EU a zemích G7, uvedla agentura Reuters. Hostem hlav států a vlád "sedmičky" je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy